Zamknij

Holandia znika z mapy. Kraj oficjalnie zmienił nazwę

Redakcja
02.01.2020 11:17
Holandia
fot. Shutterstock

Nazwa "Holandia" przestaje oficjalnie istnieć. Od 1 stycznia powinno się już używać nazwy "Niderlandy". Rządzący uważają, że zmiana była konieczna, ponieważ pomoże ona zerwać z wizerunkiem Holandii jako kraju dzielnicy czerwonych latarni i narkotyków.

Rząd Holandii zdecydował, że rezygnuje z używania angielskiej nazwy Holland. Na arenie międzynarodowej kraj chce się identyfikować wyłącznie jako The Netherlands. O zmianie nazwy kraju władze informowały już w październiku

Holandia z nową nazwą Niderlandy

Teraz krajowe urzędy, instytucje publiczne i firmy muszą używać nazwy "Niderlandy". Holendrzy chcą, żeby nikt nie miał wątpliwości, jaka jest nazwa kraju - w 2020 roku odbędzie się tam konkurs Eurowizji, a jeszcze tego samego roku Holendrzy zaprezentują się pod nową nazwą w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Przez lata nazwy "Holandia" i "Niderlandy" były używane wymiennie. Ta pierwsza dotyczy jednak dwóch z dwunastu prowincji tworzących to państwo: Holandii Północnej i Holandii Południowej, w których znajdują się dwa największe holenderskie miasta - Amsterdam i Rotterdam. Uznano, że dwie prowincje nie mogą być reprezentatywne dla całego kraju. 

Zobacz także

Rząd Niderlandów uznał również, że "Holandia" kojarzy się obecnie nie z rowerami, wiatrakami czy tulipanami, ale z dzielnicą "czerwonych latarni" w Amsterdamie oraz liberalnym podejściem do narkotyków. Szacuje się, że zmiana nazwy będzie kosztować budżet kraju około 200 tysięcy euro. 

Zagłosuj

Uważasz, że zmiana nazwy kraju to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Zmiana jest jednak częścią większego projektu, który ma nieco zmodyfikować wizerunek kraju, który nie chce kojarzyć się już wyłącznie z nieskrępowaną zabawą, jaką oferuje Amsterdam i stara się przyciągnąć tzw. turystów wysokiej jakości.

ZOBACZ TAKŻE: 

•  Kilka nowych miast na mapie Polski. Zmiany wejdą w życie na początku roku

•  Odkryto pięć nowych wysp w rejonie Arktyki. Odsłonił je topniejący lodowiec

___

RadioZET.pl/NC