Zamknij

To początek końca tanich biletów? Kolejny kraj wprowadza podatek lotniczy

18.11.2020 11:37
Turystka na lotnisku
fot. Shutterstock

To zła wiadomość dla podróżujących z Holandii. Już od 2021 roku w kraju obowiązywać będzie podatek lotniczy, który sprawi, że bilety znacznie podrożeją.

Holandia zamierza wprowadzić podatek lotniczy. Opłata wejdzie w życie jeszcze w 2021 roku, ale na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie. Władze podały jedynie informację o tym, ile dokładnie będą musieli zapłacić wylatujący z tego kraju.

Od 2021 roku pasażerowie podróżujący z Holandii będą musieli uiścić dodatkowe 7,45 euro - czyli ok. 33 zł. Z podatku lotniczego mają być zwolnieni pasażerowie transferowi. Wygląda na to, że to już kolejny europejski kraj, który decyduje się na to rozwiązanie.

Holandia wprowadza podatek lotniczy

Podatek lotniczy w Holandii będzie wynosił 7,45 euro od osoby. Ma obowiązywać od 2021 roku, a informacja o nim wywołała sporo emocji w branży turystycznej. Tym bardziej że opłata ta ma być pobierana od przewoźnika, a przez to właśnie bilety lotnicze podrożeją. Warto jednak pamiętać, że w dobie pandemii linie lotnicze, które przeżywają kryzys, starają się zachęcać pasażerów do latania właśnie za pośrednictwem tańszych lotów. A teraz znów będą musiały podnieść ich ceny.

Jeśli podatek lotniczy wejdzie w życie, Holandia dołączy do kilku innych krajów europejskich - Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii - w których obowiązuje taka opłata.

Co ważne, z opłat pasażerskich zwolnieni będą podróżujący, którzy będą przesiadać się na lotniskach w Holandii.

Przypominamy, że już w 2008 roku rząd holenderski wprowadził podatek pasażerski, który jednak szybko został wycofany. Wszystko dlatego, że bardziej on szkodził gospodarce, niż jej pomagał. Przez dodatkowe opłaty turyści zaczęli bowiem wybierać lotniska w innych krajach. Przez to Holandia miała stracić w ciągu roku ponad 1 mln pasażerów.