Zamknij

Luksusowy hotel w Chorwacji kiedyś miał basen wypełniony szampanem. Dzisiaj pustoszeje i przeraża

28.11.2020 21:04
Chorwacja
fot. SYLVAIN GRANDADAM/EAST NEWS

Zbudowany w latach 70. hotel Haludovo Palace był prawdziwym chorwackim symbolem luksusu. Niestety problemy finansowe właściciela obiektu i wojna domowa sprawiły, że od lat 90. stoi i pustoszeje. A przy okazji przeraża. Jesteście ciekawi, jak wygląda teraz?

Hotel Haludovo Palace - jedno z najbardziej luksusowych miejsc ówczesnej Jugosławii - został otwarty w latach 70. XX wieku na chorwackiej wyspie Krk. Oferował on wszystko to, czego oczekiwali wówczas możni tego świata - blichtr, przepych i dyskrecję.

Przepiękny kompleks oferował wiszące ogrody, baseny wypełnione szampanem zamiast wodą, stylowe meble z połowy wieku i najpiękniejsze hostessy z tego regionu świata. Niestety krótko po otwarciu hotelu jego właściciel - Bob Guccione, który wydał 45 mln dolarów na otwarcie tutaj zapierającego dech kasyna - wpadł w poważne tarapaty. Do kasyna nie napływali zagraniczni goście i zaczęło ono przynosić straty.

W kolejnych latach Haludovo Palace dalej gościło chętnych, ale nie oferowało im już tak ekstrawaganckich rozwiązań, jak na początku. Po 20 latach funkcjonowania przyszła wojna domowa, a kurort zamienił się w dom dla uchodźców. Od tamtej pory stoi i niszczeje. A jego wnętrza straszą.

Haludovo Palace - jak wygląda dzisiaj

Haludovo Palace do 1991 roku przyjmował gości, ale późniejsza wojna domowa wstrzymała turystykę i stał on się domem dla uchodźców. Chwilę później trafił w ręce cypryjskiej firmy, która niespecjalnie radziła sobie z zarządzaniem. 

Następnie obiekt przejął Ormianin, który zajmował się handlem diamentami. Także nie poradził sobie z obsługą takiego kompleksu i ten w końcu zaczął podupadać. Do dzisiaj bryła hotelu zajmuje duże miejsce na popularnej wyspie Krk w Chorwacji. Niszczeje, przeraża i nie wiadomo, co będzie z nią dalej.

Nie brakuje osób, które udają się w tym kierunku, aby obejrzeć z bliska ruiny hotelu, który niegdyś tętnił życiem i był jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów w Chorwacji. Kusił on turystów nie tylko wysokim standardem świadczonych tutaj usług, ale także bliskością morza. Aż trudno uwierzyć, że setki ludzi - w tym gwiazdy - wybierały się tutaj na wypoczynek.

Jak teraz wygląda Haludovo Palace? Sami zobaczcie.