Zamknij

Hotele i kina tylko dla zaszczepionych na Covid-19? Węgry zapowiadają zmiany

12.04.2021 12:46
Hotel - koronawirus
fot. Shutterstock

Węgry znacznie wyprzedzają kraje Unii Europejskiej pod względem postępu szczepień przeciwko Covid-19 – powiedział w piątek premier kraju, Viktor Orban. Dodał, że jeśli sytuacja epidemiczna się poprawi, to na już początku maja osoby zaszczepione będą mogły korzystać z hoteli, pójść do kina czy na koncert. 

Węgry niedawno przedłużyły lockdown i obowiązujące obostrzenia (w tym m.in. godzinę policyjną od 20, zdalną edukacją czy zakaz organizowania imprez masowych) do 19 kwietnia. Viktor Orban zapowiedział jednak, że już w maju sytuacja może się zmienić. 

Wszystko za sprawą intensywnej kampanii szczepień. Węgierski rząd ogłosił zaszczepienie 2,5 mln mieszkańców przynajmniej jedną dawką szczepionki, co oznacza częściowe otwarcie niektórych usług (zakładów fryzjerskich czy salonów kosmetycznych). 

Jednocześnie planowane jest znaczne przyspieszenie programu szczepień, co będzie skutkować kolejnym złagodzeniem restrykcji i powolnym powrotem "do normalności". 

Węgry. Hotele, kina i koncerty tylko dla zaszczepionych?

Węgierski rząd zapowiedział, że na początku maja zaszczepią 4 mln obywateli, a w drugiej połowie miesiąca nawet 6 milionów. Na początku czerwca liczba ta ma wzrosnąć nawet do 7 mln mieszkańców. 

Orban podkreślił, że takie tempo szczepień sprawi, że w kolejnych dniach będzie następowało dalsze odmrażanie gospodarki Od 10 maja zostaną ponownie otwarte szkoły (pierwotnie miało to nastąpić po 19 kwietnia). 

Najbardziej zaskakującą informacją przekazaną przez premiera Węgier jest ta, że niektóre miejsca i usługi mogą być początkowo otwarte wyłącznie dla osób zaszczepionych. Mowa tu o hotelach, kinach czy koncertach, które według planów będą dostępne od maja... jednak tylko dla osób, które okażą specjalny certyfikat wydawany po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki.

Podobnie ma wyglądać sytuacja ze wstępem na stadion podczas organizowanych w Budapeszcie mistrzostw Europy w piłce nożnej – w takich wydarzeniach mają brać udział również wyłącznie zaszczepieni. 

– Zbliżamy się do momentu, w którym można uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i społecznych, mając świadectwo szczepień – powiedział Viktor Orban.

Obecnie granice Węgier są zamknięte dla obcokrajowców z wyjątkiem osób posiadających stały pobyt i członków ich rodzin oraz osób posiadających dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni. 

Źródło: Hungary Today, Fly4free.pl