Zamknij

Hotele pozostają zamknięte. Czy jest szansa na ich otwarcie w wakacje?

07.04.2021 13:16
Pokój hotelowy
fot. Shutterstock

Obostrzenia wprowadzone przez rząd 27 marca i mające na celu zatrzymanie trzeciej fali pandemii zostają przedłużone do 18 kwietnia. To oznacza, że wciąż pozostają zamknięte m.in. obiekty hotelowe. Czy jest szansa na ich otwarcie w wakacje? 

Na środowej konferencji Adam Niedzielski przekazał nowe informacje w sprawie lockdownu. Obostrzenia wprowadzone na okres od 27 marca do 9 kwietnia zostają przedłużone o kolejny tydzień.

Oprócz hoteli zamknięte pozostają m.in. muzea, kina, teatry, galerie sztuki, zakłady fryzjerskie, przedszkola i żłobki. Minister zdrowia dodał, że kolejnych decyzji w sprawie obowiązujących restrykcji należy spodziewać się w przyszłym tygodniu.

Hotele zamknięte do 18 kwietnia

Chociaż hotele zgodnie z rozporządzeniem rządu muszą pozostać zamknięte do 18 kwietnia (z możliwością przedłużenia tego terminu), wciąż obowiązuje kilka wyjątków. Obiekty hotelowe będą dostępne dla służb mundurowych, medyków, kierowców  wykonujących transport drogowy czy pacjentów szpitali specjalistycznych. Działalność mogą prowadzić też hotele robotnicze lub hotele dla pracowników sezonowych.

Adam Niedzielski dodał, że od tej pory rząd zmienia sposób walki z pandemią. Teraz najważniejszym parametrem przy podejmowaniu decyzji o obostrzeniach jest zajętość łóżek i respiratorów, a nie dzienna liczba nowych zakażeń.

Zobacz także

Czy hotele zostaną otwarte w wakacje?

Na konferencji prasowej padło pytanie dotyczące tego, jak musiałaby się zmienić sytuacja epidemiczna w kraju, aby na czas wakacji zostały otwarte hotele i gastronomia.

Adam Niedzielski przyznał w odpowiedzi, że trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jakie będą kryteria uwolnienia tej części gospodarki.

– To będzie zależało od sytuacji epidemicznej. Doświadczenie pokazuje, że nie kierujemy się zawsze tymi samymi kryteriami. Jeśli apogeum fali mamy już za sobą, to najważniejszym kryterium jest obłożenie w szpitalach – wyjaśnił minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia został też zapytany o tegoroczny weekend majowy. Niedzielski przyznał, że na tym etapie trudno stwierdzić, jak będzie wyglądał ten okres w Polsce. 

– Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana tak samo jak 2 lata temu – powiedział Niedzielski. Dodał, że trzeba liczyć się z tym, że podczas długiego weekendu majowego będą obowiązywały obostrzenia.