Zamknij

Hotele pozostaną zamknięte na majówkę? "Lepiej zakładać gorszy wariant"

12.04.2021 13:53
Hotele
fot. Shutterstock

Hotele zostaną otwarte na majówkę? –  Dziś lepiej zakładać wariant gorszy, w którym hotele nie będą otwarte – powiedziała w Radiu ZET Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Majówka 2021 wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Polscy turyści i przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, czy będą możliwe podróże w weekend majowy i czy zostanie odmrożona działalność hoteli. Według Olgi Semeniuk wszystko będzie zależało "od naszej dyscypliny i od tego, jakie będą liczby".

Majówka 2021. "Lepiej zakładać, że hotele nie zostaną otwarte"

– Cały czas funkcjonujemy i żyjemy w trybie awaryjnym. Dziś lepiej zakładać wariant gorszy, w którym hotele nie będą otwarte – powiedziała w rozmowie z Radiem ZET Olga Semeniuk. Dodała, że chcą "otworzyć wszystkie branże równolegle".

Wiceszefowa resortu rozwoju podkreśliła, że wszystko zależy od dyscypliny społecznej i od dziennej liczby zakażeń.

–  Dzisiaj liczby nie są zadowalające, jeżeli chodzi o skalę zachorowań, one oscylują powyżej 20 tysięcy. Decyzja dotycząca przerwy majowej jeszcze nie zapadła –  przyznała Olga Semeniuk.

Dopytywana o to, jaki poziom raportowanych dziennie zakażeń jest rozważany jako wystarczający do luzowania obostrzeń, przyznała, że "patrząc na moment wprowadzania protokołów bezpieczeństwa, mówiliśmy o skali 5-6 tys. zakażeń dziennie". – Jednak nie chciałabym przesądzać, bo warianty wirusa takie jak brytyjski są bardziej zakaźne – zastrzegła.

Obecnie hotele pozostają zamknięte. Wyjątkiem są m.in. obiekty robotnicze, a także hotele dla np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. W zeszłym tygodniu wszystkie restrykcje zostały przedłużone do 18 kwietnia.

Będą zerowe stawki VAT dla hotelarzy?

Semeniuk zapytana o możliwość wprowadzenia zerowej stawki VAT dla hotelarzy, stanowczo zaprzeczyła, jakoby wariant ten był rozważany.

– Na ten moment rząd nie rozważa zerowej stawki VATu dla hotelarzy. Zdajemy sobie sprawę z ich trudnej sytuacji, ale musimy doprowadzać do równowagi między podażą a popytem – wyjaśniała wiceminister. 

Olga Semeniuk zapowiedziała jednak, że w tym tygodniu planowane jest spotkanie wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego z branżą hotelarską, na którym być może pojawią się propozycje nowych rozwiązań dla tego sektora. Nie sprecyzowała jednak, czego mogą one dotyczyć.

Cała rozmowa na Radiozet.pl. Olga Semeniuk o otwieraniu gospodarki: Chcemy otworzyć wszystkie branże na raz

RadioZET.pl