Zamknij

Huragan Dorian: gdzie jest, o czym pamiętać, ostrzeżenia dla turystów

Nina Czochara
03.09.2019 15:22
Huragan
fot. Pixabay

Huragan Dorian sieje ogromne spustoszenie. Przeszedł już przez Bahamy i będzie przemieszczać się w stronę wschodniego wybrzeża USA. Władze zarządziły obowiązkową ewakuację na Florydzie, w Georgii i w Karolinie Południowej. O czym muszą pamiętać turyści przebywający na zagrożonych terenach i gdzie powinni się zgłaszać? Podajemy przydatne wskazówki dla podróżnych.  

Huragan Dorian spowodował ogromne zniszczenia – uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów, wiatr pozrywał dachy, zniszczył słupy energetyczne. Żywioł ma również ofiary śmiertelne – zginęło co najmniej 5 osób. Po uderzeniu w Bahamy huragan osłabł i ma w tej chwili kategorię 3. w skali Saffira-Simpsona. Dorian będzie jednak przemieszczał się w stronę wybrzeża USA. O czym muszą pamiętać turyści i jak powinni się zachować?

Huragan Dorian: ostrzeżenia dla turystów

Jak podaje amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), Dorian będzie powoli przemieszczał się niebezpiecznie blisko linii brzegowej wschodniego wybrzeża Florydy. Meteorologowie ostrzegają, że w tym czasie na wyspy spadną ulewne deszcze powodujące powodzie, a w wybrzeża uderzać będą ogromne fale, które już teraz osiągają wysokość od 5,5 do 7 metrów. Silne wiatry mogą z kolei skutkować katastrofalnymi zniszczeniami. Na Bahamach wiatr przekraczał prędkość 290 km na godzinę, a w porywach – nawet 350 km/godz.  W obawie przed katastrofalnymi skutkami huraganu władze zarządziły obowiązkową ewakuację w trzech stanach – Georgia, Karolina Płd. i w popularnej turystycznie Florydzie. Przed ewakuacją należy jednak pamiętać o zapewnieniu sobie zapasów wody i jedzenia. Jednak im bliżej jest huragan, tym mniej produktów pozostaje w sklepach do wykupienia.

Polska Ambasada w USA na Twitterze ostrzega przed skutkami huraganu i podaje telefon dyżurny dla obywateli RP przebywających na wyspach Bahama i potrzebujących pomocy.

Huragan Dorian oraz trasę niszczycielskiego żywiołu można śledzić m.in. za pośrednictwem strony internetowej windy.com. Co więcej, radar Huraganu Dorian można znaleźć także w serwisie Youtube. 

Zobacz także

Huragan Dorian 2019: co z lotami i rejsami?

Na Florydzie, podobnie jak na wyspach Bahama, obowiązuje stan wyjątkowy. Władze lotniska w Orlando poinformowały na Twitterze, że w poniedziałek nad ranem zamierzają zawiesić wszystkie loty komercyjne do odwołania – do tej pory odwołano ponad 1000 lotów. 

• Podróże samolotem: co z lotami?

Wielu turystów ma już wykupione bilety lotnicze. Linie lotnicze szybko zareagowały na informacje o huraganie Dorianie i zaproponowały różne rozwiązania. Virgin Atlantic wydały specjalne oświadczenie: „Klientom podróżującym z Daytona Beach, Fort Lauderdale, Gainesville, Jacksonville, Melbourne, Miami, Orlando i West Palm Beach na Florydzie lub Brunszwiku i Valdosta w Gruzji między 31 sierpnia a 4 września 2019 r. oferujemy możliwość zmiany rezerwacji na inny termin”. Linia lotnicza Delta również zapewniła możliwość zmiany, dokładając do tego 930 dodatkowych miejsc na sześciu połączeniach między Atlantą a Florydą. Warto na bieżąco sprawdzać informacje na stronach określonych przewoźników (u których kupiliśmy bilety) i tam szukać informacji na temat lotów. 

• Rejsy wycieczkowe

Linie wycieczkowe również na bieżąco publikują informacje na temat rejsów. Royal Caribbean zamknęła swoją prywatną wyspę na Bahamach CocoCay i zmieniła liczbę rejsów. Linia Carnival monitoruje również sytuację i na bieżąco informuje swoich klientów o zmianach. 

ZOBACZ TAKŻE: Huragan Dorian spustoszył Bahamy. Dramatyczny obraz zniszczeń

Jak się zachować i o czym pamiętać w czasie huraganu?

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku podaje zasady zachowania się w przypadku wystąpienia wichury lub huraganu.

Ważne zasady postępowania w czasie huraganu.

 

Zabezpiecz swoje mieszkanie/dom:
 • zamknij okna,
 • zabezpiecz lampy i inne urządzenia, które mogą ulec zniszczeniu,
 • usuń z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zagrażać przechodnim,
 • zapewnij sobie odpowiednią ilość źródeł światła jak: latarki elektryczne, świece itp.,
 • sprawdź stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrz się w niezbędne materiały i leki,
 • przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewakuacji, tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy,
 • schowaj się w środkowych i najniższych partiach budynku z dala od oszklonych okien, sufitów i drzwi.

Nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych,

 Nie zatrzymuj się pod trakcjami elektrycznymi, planszami reklamowymi, drzewami itp.

 

Jeżeli służby ratownicze zalecają ewakuację:
 • wyrusz tak szybko, jak to tylko możliwe,
 • opuszczając mieszkanie, wyłącz energię elektryczną oraz główny zawór wody i gazu, wygaś ogień w piecach oraz zabezpiecz dom,
 • zawiadom kogoś poza zasięgiem wichury, dokąd się ewakuujesz,
 • zabierz przygotowany zawczasu podręczny bagaż oraz ciepłą odzież.

___

RadioZET.pl/NC