Zamknij

Turystę na wakacjach na Ibizie ugryzł jadowity pająk. Teraz czeka go amputacja

10.08.2021 15:04
Ibiza. Turystę wypoczywającego na wakacjach ugryzł jadowity pająk. Teraz czeka go amputacja
fot. SHUTTERSTOCK

19-letni turysta z Walii wybrał się wakacje na gorącą Ibizę. Podczas podziwiania zachodu słońca, został ugryziony przez jadowitego pająka. Mężczyzna będzie musiał mieć amputowane co najmniej dwa palce u dłoni.

Turysta wybrał się z przyjaciółmi na plażę w San Antonio, by wspólnie oglądać zachód słońca. W pewnym momencie 19-latek poczuł, że coś go ukłuło. Zignorował jednak ten fakt i poszedł bawić się dalej. Po północy wrócił do domu i zasnął. Obudził się o 5:00 rano z piekącym bólem. Od razu zauważył, że jego ręka niebezpiecznie spuchła.

"Obudziłem się o 5 rano następnego ranka, ponieważ moja dłoń puchła i czułem palący ból" - powiedział na łamach gazety "Diario de Ibiza".

Ibiza. Turystę wypoczywającego na wakacjach ugryzł jadowity pająk

Turysta z Walii w ciągu kolejnych dwóch tygodni wykonywał liczne badania, by znaleźć przyczynę swojego stanu. W międzyczasie jego palce zaczęły się robić fioletowe. Mimo zastrzyków, które otrzymywał na uśmierzenie bólu, sytuacja cały czas się pogarszała. 

"Zacząłem panikować, ponieważ moje ręce stawały się coraz bardziej fioletowe, a lekarze powiedzieli mi, że nigdy czegoś takiego nie widzieli" - opowiadał 19-latek. 

Finalnie został zabrany do szpitala, gdzie lekarze podali mu kroplówkę i po wykonaniu kolejnych badań stwierdzili, że ugryzł go jadowity pająk - pustelnik brunatny. Jego ukąszenie zazwyczaj nie jest śmiertelne, ale może powodować martwicę tkanek. Tak było i w tym przypadku. Turysta postanowił wrócić do Walii, gdzie czeka go amputacja co najmniej dwóch palców u dłoni. 

Pustelnik brunatny to brązowy pająk z długimi, porośniętymi rzadką szczeciną, nogami. Na grzbiecie ma charakterystyczny znak przypominający kształtem skrzypce. Ma trzy pary oczu. Jego średnia wielkość wynosi od 6 do nawet 20 mm, przy czym samice są dwukrotnie większe od samców. Występuje w niektórych stanach USA, m.in. Missisipi, Teksas, Oklahoma czy Kansas, a także na Kubie oraz na Bermudach. Od kilku lat można go również spotkać na południu Europy.

RadioZET.pl/newsweek.com/gazeta.pl