Zamknij

Ile kosztuje parking przy polskich lotniskach? Znamy najdroższe i najtańsze miejsca

Nina Czochara
24.04.2019 11:22
Lotnisko Chopina w Warszawie
fot. Albin Marciniak/East News

Każdy podróżujący przed urlopem musi zdecydować o tym, jak dojechać na lotnisko - jedni zamawiają taksówkę, inni korzystają z transportu publicznego, jeszcze inni decydują się dojechać tam własnym samochodem i pozostawić pojazd na lotniskowym parkingu. Portal Kayak.pl postanowił sprawdzić, jaki jest średni koszt tygodniowego postoju na parkingach przy lotniskach w Polsce. 

Według danych CBOS, urlop Polaków trwa najczęściej tydzień. Taki wypad pociąga już za sobą konieczność zabrania większego bagażu. I tu pojawia się pytanie – czy na lotnisko pojechać wygodnie własnym samochodem i zostawić go na parkingu, czy jednak skorzystać z komunikacji miejskiej i nie martwić się o dodatkowe koszty parkingu? Dla niektórych cena może być decydująca. Jak pokazuje analiza wyszukiwarki turystycznej Kayak.pl, średni koszt tygodniowego postoju na parkingach przy lotniskach w Polsce to około 93 zł. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? 

Najtańsze i najdroższe parkingi przy lotniskach w Polsce

Najlepiej w zestawieniu wypadają lotnisko Rzeszów-Jasionka i port w Zielonej Górze - oferują bezpłatne parkingi, co ma związek z najmniejszą liczbą obsługiwanych podróżujących. Najbardziej korzystne cenowo są parkingi w portach lotniczych w Gdańsku, Poznaniu, Olsztynie oraz Pyrzowicach. Za siedmiodniowy postój naszego samochodu zapłacimy tam średnio 53 zł, przy czym ceny wahają się tam od 39 zł do 69 zł. Najdrożej jest na lotnisku Chopina w Warszawie - za postój od 6-10 dni trzeba zapłacić nawet 250 złotych. 

Parking - ceny
fot. Materiały prasowe

ZOBACZ TAKŻE: Które lotniska w Polsce mają największe opóźnienia lotów? Zobacz zestawienie 

Ile kosztuje dojazd na polskie lotniska?

Eksperci portalu sprawdzili również, ile kosztuje dojazd komunikacją miejską z centrum każdego z miast do pobliskich portów lotniczych. Ceny biletów komunikacji miejskiej wahają się między 3 a 6 zł, we Wrocławiu 10 zł. Większy koszt takiego przejazdu poniosą pasażerowie lotniska Warszawa Modlin - od 9 do 36 zł, w zależności od tego, z jak dużym wyprzedzeniem podróżni zarezerwują bilety.

Pojawia się pytanie: czy opłaca się zostawiać samochód na parkingu przy lotnisku? W opinii rzecznik prasowej Kayak.pl, Aleksandry Sowy-Frąckowiak, "podróżni mogą obawiać się kosztów zostawienia samochodu na lotnisku na czas wyjazdu, ale jak pokazuje nasza analiza, w wielu wypadkach niesłusznie". Nie powinny też dziwić wyższe koszty na największym polskim lotnisku, które niezmiennie od lat obsługuje około 30 proc. wszystkich podróżujących z kraju. Pasażerowie, którzy wolą tę kwotę przeznaczyć na drobne przyjemności u celu podróży, bez problemu dostaną się na każde z lotnisk komunikacją miejską" - zaznaczyła.

ZOBACZ TAKŻE: To najlepsze lotniska świata w 2019 roku. Zwycięski port ma basen i zjeżdżalnie

___

RadioZET.pl/NC