Zamknij

Ameryka to marzenie każdego podróżnika. Ile kosztuje wiza do USA?

Marta Wilczkowska
29.11.2020 12:00
Statua Wolności na tle Nowego Jorku
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone to wymarzony kierunek podróży wielu osób. Aby jednak móc przekroczyć granicę USA, trzeba mieć wizę. Ile kosztuje wiza do USA, ile dla dziecka, a ile turystyczna?

O podróży do Stanów Zjednoczonych, choć na krótki czas, marzy wielu. USA jawi się jako wymarzone miejsce na Ziemi, gdzie spełniają się wszystkie marzenia: o karierze, bogactwie i dostatnim życiu. Wyprawa do USA nie jest jednak tak banalną sprawą. Nie da się wyjechać tam z dnia na dzień. Trzeba najpierw dopełnić szeregu formalności.

Najważniejsza jest wiza. Ile kosztuje wiza do USA? Jak szybko można wyrobić wizę do USA? Czy są z tym problemy? Czy przysługuje ona każdemu? Jakich formalności trzeba dopilnować? Sprawdź wszystko, co powinno cię interesować przed wyjazdem!

Ile kosztuje wiza do USA?

Koszt wizy nieemigracyjnej wynosi 160 USD (ok. 624 zł). Należność za wizę podana jest w USD, jednak trzeba pamiętać, żeby płatność uiścić w lokalnej walucie. Po wniesieniu opłaty, wydawane jest potwierdzenie zapłaty, które zachowuje ważność przez kolejny rok. Na jego podstawie możliwe jest umówienie rozmowy z konsulem, który wyda promesę. Po roku ważność opłaty przepada i trzeba wnieść ją ponownie.

Promesa poświadcza, że pracownik ambasady lub konsulatu uznał wnioskodawcę za osobę mogącą wjechać na teren Stanów Zjednoczonych. Jego moc sprawcza kończy się jednak w port of entry – tam dopiero Urzędnik Imigracyjny zdecyduje, na jak długo (i czy w ogóle!) zezwoli na wjazd na teren USA. Droga do otrzymania wizy do USA wygląda nieco inaczej, niż w przypadku większości innych państw. Po kolei trzeba:

  • Wybrać typ wizy
  • Uiścić opłatę za rozpatrzenie wizy
  • Wypełnić wniosek – uwaga na wszelkie błędy, ponieważ po zapisaniu dokumentu już nie można go edytować!
  • Umówić się na rozmowę z konsulem. Na spotkanie rejestruje się elektronicznie, podając numer paszportu, numer opłaty wizowej, numer kodu kreskowego z wniosku wizowego
  • Udać się na rozmowę z konsulem, zabierając ze sobą zdjęcie, ważny paszport (oraz wszystkie poprzednie), potwierdzenie dokonania opłaty wizowej i inne dokumenty określone przez rodzaj wizy.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dokument wraz z paszportem zostanie przesłany w umówione podczas rozmowy z konsulem miejsce.

Ile kosztuje wiza do USA dla dziecka?

W przypadku starania się o wizę dla dziecka koszty są takie same, jak w przypadku dorosłych. Różnica polega jedynie na tym, że dzieci do 14 roku życia mające polskie obywatelstwo i mieszkające w Polsce, nie muszą umawiać się na rozmowę z konsulem i nie muszą mieć skanowanych odcisków palców.

Zobacz także: 7 rzeczy, które Polacy uznają za normalne, a obcokrajowców zadziwiają

Ile kosztuje wiza do USA - turystyczna?

To, ile kosztuje wiza do USA, uzależnione jest od jej rodzaju. Wiza turystyczna wchodzi w zakres wiz nieemigracyjnych i opłata wynosi wspomniane 160 USD. Oprócz wizy turystycznej wizami nieemigracyjnymi są wizy:

  • Tranzytowe
  • Dla członków załogi samolotu lub statku
  • Studenckie
  • Dziennikarskie i dla przedstawicieli mediów
  • Dla ofiar działalności przestępczej.

Otrzymanie wizy do USA nie jest wcale oczywiste. W przypadku starania się o taki dokument do większości innych krajów, złożenie dokumentów i wniesienie opłaty jest zwykle czystą formalnością. Sprawa wizy do USA od lat wzbudza wiele kontrowersji.

Nie dość, że opłata za rozpatrzenie wniosku jest wysoka, to wcale nie gwarantuje, że dokument otrzymamy. W dodatku taka opłata jest bezzwrotna. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z wyprawy do USA, a inni do podróży przygotowują się długimi latami. Aby otrzymać wizę, musisz wypełnić wniosek i wnieść opłatę. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz promesę wizową, którą wydaje amerykańska placówka dyplomatyczna. Z takim dokumentem możesz dopiero udać się po odbiór wizy na lotnisku w USA.

Jak widać, otrzymanie wizy do USA wcale nie jest proste i nie każdy ją otrzymuje. Zanim zdecydujesz się na podróż do Stanów Zjednoczonych, pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie dopełnić formalności. Pamiętaj, aby nie przegapić żadnych terminów.