Zamknij

Tysiące zakażeń koronawirusem podczas obchodów hinduistycznego święta

15.04.2021 12:46
Tysiące zakażeń koronawirusem podczas obchodów hinduistycznego święta
fot. SHUTTERSTOCK

W Indiach miliony hinduistów bierze udział w religijnym święcie Kumbhamela, podczas którego odbywają się rytualne kąpiele w Gangesie. Wierni nie stosują się do zasad sanitarnych, co przekłada się na wzrost zakażeń koronawirusem - od poniedziałku zdiagnozowano blisko 4 tys. nowych przypadków wśród uczestników obchodów.

Kumbhamela to jedno z ważniejszych świąt hinduistycznych, które przyciąga niezliczoną ilość wiernych. W 2001 roku Maha Kumbhamela w Allahabadzie uznane zostało za największe zgromadzenie religijne w dziejach ludzkości - wówczas wzięło w nim udział około 70 mln osób.

Według wiernych święto jest doskonałą okazją do odnowienia starożytnej kultury hinduistycznej, umocnienia się w wierze oraz wprowadzania w życie nakazów religijnych wyznawców. W czasie jego obchodów odbywają się pielgrzymki do wybranych miast, w których na przemian organizowane są kolejne uroczystości. W 2021 roku centrum obchodów stało się miasto Haridwar, położone w północnej części kraju.

Setki zakażeń koronawirusem. Powodem niestosowanie się do zasad sanitarnych

Choć eksperci apelowali o wprowadzenie zakazu udziału w uroczystościach, połączonych z kąpielami w Gangesie, to rząd Indii nie zareagował na pojawiające się zalecenia.

W środę, która uznawana jest za najbardziej pomyślny dzień Kumbhamela, do godzin popołudniowych rytualnej kąpieli zażyło prawie 900 tys. wiernych, co przełożyło się na znaczny wzrost zakażeń koronawirusem - od poniedziałku w Haridwar zdiagnozowano blisko 4 tys. nowych przypadków.

Jak informuje BBC, zdecydowana większość osób nie stosuje się do zasad sanitarnych. Wierni nie przestrzegają nakazu poddania się testowi na obecność koronawirusa przed kąpielą w Gangesie. Ponadto nie noszą masek i nie zachowują odpowiedniego dystansu społecznego.

Co ciekawe, aby zidentyfikować osoby, które nie stosują się do zasad sanitarnych, na brzegach Gangesu ustawiono kamery. To jednak wcale nie zniechęciło pielgrzymów do kąpieli w rzece, która według nich przynosi duchowe oczyszczenie.

Przypomnijmy, że Indie stały się drugim po USA krajem świata pod względem całkowitej liczby infekcji koronawirusem, wyprzedzając Brazylię. Od początku pandemii zdiagnozowano tam 13,53 mln zakażeń, a z powodu COVID-19 zmarło 169 tys. osób. PAP za Reuters podaje, że w kraju przeciążone są zarówno szpitale jak i krematoria. Ponadto brakuje leków oraz tlenu medycznego.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP