Zamknij

Miasto wprowadziło opłaty za zdjęcia ślubne na tle zabytków. Ceny nie są małe

05.02.2021 14:57
Indie. W tym mieście wprowadzono opłaty za zdjęcia ślubne na tle zabytków. Wszystko przez pandemię
fot. SHUTTERSTOCK

Władze miasta Dźajpur w północno-zachodnich Indiach wprowadziły niemałe opłaty za sesje fotograficzne nowożeńców na terenie zabytków. Zebrane w ten sposób pieniądze mają pomóc branży turystycznej w czasie pandemii koronawirusa i pozwolić na jej dalszy rozwój.

Pandemia koronawirusa wywróciła świat do góry nogami, a wiele branż znacznie ucierpiało. Straty finansowe poniosła m.in. turystyka. Aby pozwolić na dalszy rozwój tego sektora, władze Dźajpur w Radżastanie wprowadziły opłaty za zdjęcia ślubne na terenie zabytków tzw. Różowego Miasta.

Wysokie opłaty za sesje fotograficzne nowożeńców

Jak informuje "The New Indian Express", opłata za sesję fotograficzną m.in. w słynnym Hawa Mahal, czyli Pałacu Wiatrów, obserwatorium astronomicznym Dźantar Mantar lub zespole pałacowym w Amberze od lutego wynosi za godzinę 5 tysięcy rupii (ok. 255 zł), gdy zabytki są otwarte oraz 15 tysięcy rupii (ok. 765 zł) po ich zamknięciu.

Osoby, które nie przejmują się tłumami podczas godzin otwarcia zabytków, będą płacić zwykłą stawkę. Dla innych, którzy pragną więcej prywatności, i może dla VIP-ów, którzy pragną ekskluzywności, przewidzieliśmy możliwość sesji godzinę przed otwarciem i godzinę po zamknięciu zabytku - tłumaczy w dzienniku "The Indian Express" Mugdha Sinha, sekretarz departamentu sztuki, kultury i archeologii miasta Dźajpur.

Dla dobrego światła potrzeba wczesnych godzin rannych, czyli przed otwarciem obiektu, a dla ujęć wieczornych potrzebujemy czasu po zamknięciu obiektu - tłumaczy dziennikowi znany dźajpurski fotograf ślubny, Anudeep Mathur.

Dodaje, że choć wprowadzenie opłat to bardzo dobre posunięcie i może pozwolić na rozwój turystyki, to jednak według niego ceny są trochę za wysokie. Fotograf uważa, że władze, aby przyciągnąć więcej fotografów szukających spektakularnych miejsc, powinny je zredukować. W końcu nowożeńcy muszą zapłacić nie tylko za pozwolenie na sesję, ale także za wynajętego przez siebie fotografa.

Dźajpur, nazywany Różowym Miastem od koloru murów i ścian, w 2019 roku został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

RadioZET.pl/PAP