Zamknij

Woda w jeziorze nagle zmieniła kolor na różowy. Mieszkańcy nie kryli zaskoczenia

16.06.2020 10:53
Woda w jeziorze nagle zmieniła kolor na różowy. Mieszkańcy nie kryli zaskoczenia
fot. Shutterstock

Jezioro Lonar w Indiach zapewniło mieszkańcom niesamowita widowisko. Woda wypełniająca zbiornik w jedną noc zmieniła kolor na różowy. Sieć obiegły zdjęcia i nagrania tego niezwykłego zjawiska. 

Jezioro Lonar położone jest w stanie Maharasztra w Indiach (ok. 500 km od Bombaju). To popularna atrakcja wśród turystów, bo jest jedynym jeziorem na świecie, które znajduje się w kraterze meteorytowym powstałym w skałach bazaltowych ok. 50 tys. lat temu. Zasolenie akwenu zmienia się wraz z porami roku (rośnie w porze suchej). Powierzchnia jeziora znajduje się ponad 130 metrów poniżej obrzeża krateru.

W tym roku Lonar po raz kolejny zaskoczył mieszkańców - woda zmieniła się bowiem z koloru zielonego na różowy. 

Dlaczego jezioro Lonar stało się różowe?

Lokalny geolog, Gajananan Kharat, powiedział, że wcześniej dochodziło do podobnych zjawisk, ale nigdy barwa wody nie była aż tak intensywna.  

–  W tym roku akwen jest mocno różowy, ponieważ zasolenie wody wzrosło  –  wyjaśnił badacz cytowany przez CNN Travel.

Naukowcy uważają, że powodem zmiany koloru jeziora może być wyższa zawartość soli w wodzie, obecność glonów albo połączenie obu tych czynników. Podobne procesy mają wpływ na kolor wody w części Wielkiego Jeziora Słonego w Utah i Jeziora Hillier w Australii.

Lonar zmieniło kolor
fot. Shutterstock

Aby ostatecznie rozwikłać tę naukową zagadkę, pobrano próbki wody z kilku miejsc jeziora. Jak przyznał Gajananan Kharat, dopiero ich dokładne zbadanie pozwoli dać potwierdzoną odpowiedź, co wpłynęło na zmianę barwy jeziora. 

Źródło: CNN