Zamknij

Irlandia zaostrza restrykcje dla podróżujących. Zmiany dotkną także Polaków

13.01.2021 08:34
Irlandia
fot. Shutterstock

Irlandia zaostrza restrykcje dla podróżujących. Od najbliższej soboty, 16 stycznia, wjazd do kraju będzie możliwy tylko z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa – ogłosił tamtejszy rząd. 

Do tej pory obowiązek wykonania testu przed przyjazdem do Irlandii dotyczył tylko osób podróżujących z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki, krajów, gdzie wykryto nowe, bardziej zakaźne odmiany koronawirusa. Teraz obowiązek ten zostanie rozszerzony, również na podróżujących z Polski.

Irlandia. Obowiązkowy negatywny wynik testu przed wjazdem

Informacja pojawiła się na stronie ambasady RP w Dublinie. Jak czytamy we wpisie, "od 16 stycznia 2021 do Irlandii można wjechać tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19. Test musi zostać wykonany na maksymalnie 72 godziny przed odlotem". 

Z obowiązku tego będą zwolnieni przewoźnicy w transporcie pasażerskim i towarowym, funkcjonariusze policji na służbie oraz dzieci poniżej 6 roku życia.

Jak ogłosił irlandzki rząd, podróżni z Wielkiej Brytanii i RPA nadal będą musieli się izolować przez 14 dni po przyjeździe, nawet jeśli już na terenie Irlandii wykonają kolejny test.

Podróżni z krajów, które są oznaczone przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) kolorem czerwonym i szarym oraz ze wszystkich krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą przez 14 dni po przyjeździe ograniczać przemieszczanie się. Okres ten może jednak zostać skrócony w przypadku wykonania testu nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe.

Natomiast podróżni z krajów oznaczonych na żółto i zielono nie muszą ograniczać przemieszczania się, a jedynie przestrzegać ogólnych restrykcji epidemicznych. Obecnie dotyczy to tylko przyjazdów z Finlandii, Islandii, większości terytorium Norwegii i Grecji.

Zobacz także

Koronawirus w Irlandii. Wzrost nowych zakażeń

W Irlandii we wtorek (12 stycznia) poinformowano, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 46 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 3086 nowych zakażeń koronawirusem.

Niepokojąco duża jest liczba zgonów - to najwyższy bilans od końca kwietnia ubiegłego roku. Od połowy maja tylko raz, w ostatni piątek, zdarzyło się, by osiągnięty został poziom 20 ofiar śmiertelnych. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Irlandii łącznie 2397 osób.

Wygląda natomiast, że po serii rekordów w pierwszych dniach roku spada tempo przyrostu nowych zakażeń. Podany we wtorek bilans jest najniższym od 1 stycznia, zaś od rekordowego sprzed czterech dni jest mniejszy o 5162. Od początku epidemii w Irlandii stwierdzono 155 591 zakażeń.

Źródło: PAP