Zamknij

Isla Mujeres: co zobaczyć, jak się dostać i kiedy jechać na Wyspę Kobiet?

Nina Czochara
14.08.2019 15:29
Isla Mujeres
fot. Shutterstock

Isla Mujeres, czyli meksykańska Wyspa Kobiet, jest popularnym celem wycieczek z pobliskiego kurortu turystycznego Cancún. Do największych atrakcji tego rajskiego zakątka należy nurkowanie w płytkich i krystalicznie czystych wodach Morza Karaibskiego, ferma żółwi oraz śnieżnobiałe plaże. Podpowiadamy, co warto zobaczyć, jak się dostać i kiedy jechać na Isla Mujeres.

Isla Mujeres, nazywana Wyspą Kobiet, położona jest około ośmiu kilometrów od północnego wybrzeża Meksyku, na wodach Morza Karaibskiego. Jest niewielka, bo mierzy zaledwie 8 km długości i 800 metrów szerokości. Urok tego miejsca polega właśnie na tym, że jest przeciwieństwem olbrzymiego ośrodka turystycznego Cancún. Nie ma tu wielu rozbudowanych ośrodków wypoczynkowych, przeważają niewielkie hotele lub prywatne kwatery. Większość restauracji i miejsc noclegowych skupia się w pieszej strefie Hidalgo Street, w głównym miasteczku na wyspie nazywanym „El Centro”. Choć planujący wakacje w okolicy Cancún traktują Isla Murejes w kategorii krótkiej wycieczki, Wyspa Kobiet może być docelowym miejscem wypoczynku.

Skąd nazwa Wyspa Kobiet? Według jednej z teorii określenie to sięga przynajmniej czasów hiszpańskich piratów, którzy z wyspy uczynili miejsce schronienia swoich kochanek, gdy sami łupili porty kontynentu. Inni twierdzą, że nazwa wyspy związana jest z boginią porodu i tkactwa Ixchel, której liczne posążki zostały tu odnalezione. Co warto zobaczyć, jak się dostać i kiedy jechać na Isla Mujeres? Podpowiadamy.

Isla Mujeres: najpiękniejsze plaże

Dla wielbicieli plażowania najpiękniejszy jest północny brzeg Isla Mujeres. Główna plaża wyspy, Playa Norte, wyróżnia się ciepłą i płytką wodą, w której można bezpiecznie pływać również z dziećmi. Nawet daleko od brzegu woda sięga maksymalnie klatki piersiowej. W szczycie sezonu turystycznego – od grudnia do kwietnia – na plaży można spodziewać się sporej liczby turystów.

Plaża Isla Mujeres
fot. Shutterstock

Wielbiciele nurkowania z rurką powinni wybrać plażę Playa Garrafón. Pięknie prezentuje się też Playa Secreto – płytka strefa pływania powstała w lagunie oddzielającej kompleks hotelowy od reszty wyspy. Aby uciec od tłumu turystów, warto wybrać się na oddaloną od 5 kilometrów od centrum plażę Lancheros – przy odrobinie szczęścia można trafić na darmowe koncerty muzyczne.

Zobacz także

Isla Mujeres: snorkeling na Wyspie Kobiet

Isla Mujeres przyciąga wielbicieli nurkowania. Najbardziej atrakcyjna dla wielbicieli tego portu jest południowa strona wyspy. Chcąc popływać z rurką przy brzegu, warto wybrać okolice plaży Playa Garrafón lub rafę Yunque – w czasie nurkowania warto jednak uważać na łodzie.

Na meksykańskiej Wyspie Kobiet ogromną popularnością cieszy się nurkowanie z rurką w towarzystwie rekinów wielorybich. Szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do sierpnia włącznie. Dla doświadczonych nurków polecane są takie miejsca jak La Bandera i Ultrafreeze (krótki rejs łodzią), gdzie można zobaczyć świetnie zachowany wrak 60-metrowego statku.

Zobacz także

Ferma Żółwi: znana atrakcja Isla Mujeres

Isla Mujeres zasłynęło również za sprawą gigantycznych żółwi morskich, które składają jaja na tutejszych plażach – ich okres lęgowy trwa od maja do września. Jaja żółwi są zbierane, a następnie umieszczane w specjalnie przygotowanej dla ich ochrony Fermie Żółwi (Tortugranja en Isla Mujeres). Rezerwat znajduje się około 5 km na południe od miasta (na miejsce można dotrzeć taksówką z miasta za ok. 60 MXN – w przybliżeniu 3 dolary).

Młode żółwie są natychmiast uwalniane. Każdego roku rezerwat wpuszcza do morza około 125 tys. osobników – można uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu w okresie od sierpnia do października. Przy wejściu pobierana jest niewielka opłata (ok. 30 MXN), która ma na celu wsparcie projektu. Ferma Żółwia to jedna z najpopularniejszych atrakcji Isla Mujeres. 

Zobacz także

Isla Mujeres: jak się dostać na Wyspę Kobiet?

Na wyspę Isla Mujeres można dopłynąć promem pasażerskim z miejscowości Puerto Juarez w Cancún. Większość turystów korzysta z promów Ultramar. Pierwszy prom na Isla Mujeres wypływa około 5 rano, a ostatni o północy. Rejs trwa zaledwie 20 minut, więc to idealny kierunek nawet na całodzienne plażowanie. Cena biletu dla dorosłej osoby wynosi od 300 MXN.

Isla Mujeres w Meksyku
fot. Shutterstock

Kiedy jechać na Isla Mujeres? Pogoda na wyspie

Isla Mujeres znajduje się w południowo-wschodniej części Meksyku. W tej części kraju najlepszym okresem na wakacje będą miesiące od grudnia do kwietnia – wówczas panuje pora sucha, a temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie około 30°C. Warto jednak pamiętać, że wówczas przypada szczyt sezonu turystycznego, co oznacza bardzo dużą liczbę turystów (również ze względu na niewielką powierzchnię wyspy) i wyższe ceny noclegów.

Dobrym okresem dla miłośników nurkowania z rurką (w towarzystwie rekinów wielorybich) będzie czas od połowy czerwca do końca sierpnia. Aby zobaczyć żółwie morskie wychodzące na brzeg w okresie lęgowym, na meksykańską Wyspę Kobiet warto wybrać się w sierpniu lub wrześniu.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: "Meksyk. Cancún, Cozumel i Jukatan", Sandra Bao, John Hecht, Wydanie I, Pascal, 2017

___

RadioZET.pl/NC