Zamknij

Islandia zaostrza zasady wjazdu. Testy na COVID-19 także dla zaszczepionych turystów

20.07.2021 15:04
Islandia. Testy na COVID-19 także dla zaszczepionych turystów. Od kiedy nowe zasady?
fot. SHUTTERSTOCK

Islandia zmienia zasady wjazdu do kraju i zaostrza restrykcje dla zaszczepionych turystów. Od drugiej połowy lipca także osoby, które są po pełnym cyklu szczepień, będą musiały przedstawić negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Do tej pory zaszczepieni obywatele Unii Europejskiej oraz tzw. ozdrowieńcy, czyli osoby, które przeszły koronawirusa, po okazaniu właściwych dokumentów, były zwolnione z wykonywania testów przed przyjazdem na Islandię, a także z odbywania kwarantanny. Teraz jednak władze zdecydowały o zaostrzeniu zasad wjazdu do kraju.

Islandia. Testy na COVID-19 także dla osób zaszczepionych

Zgodnie z decyzją tamtejszego rządu, osoby zaszczepione oraz "ozdrowieńcy", którzy przyjeżdżają na Islandię, przed wylotem będą musieli okazać negatywny wynik testu w kierunku COVID-19. Pod uwagę brany będzie zarówno wynik testu na koronawirusa przeprowadzonego metodą PCR, jak i szybki test antygenowy, który jest znacznie tańszy.

Test musi zostać wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Nowe zasady wejdą w życie we wtorek, 27 lipca.

W przypadku osób niezaszczepionych nadal konieczne będzie wykonanie testu przed przybyciem na Islandię (nie starszego niż 72 godziny), a następnie zrobienie kolejnego testu na lotnisku lub w porcie. Niezaszczepieni turyści zobowiązani są także do pozostania w pięciodniowej kwarantannie oraz do wykonania - po jej zakończeniu - kolejnego testu na COVID-19.

Dzieci urodzone w 2005 roku lub później nadal będą zwolnione ze wszystkich obostrzeń.

Decyzja ministra zdrowia o zaostrzeniu restrykcji wjazdowych oparta jest na zaleceniach Głównego Epidemiologa. Jak stwierdzono w jego memorandum, w ostatnim czasie na Islandii znacznie wzrosła liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Większość infekcji to wariant Delta. Według badań, w pełni zaszczepione osoby także mogą zarazić się COVID-19 i co za tym idzie - zarażać innych. Główny Epidemiolog uważa, że obecne restrykcje zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa i dlatego należy je zaostrzyć.

RadioZET.pl/government.is