Zamknij

Islandia wprowadza darmowe testy na koronawirusa. Duża zmiana dla podróżujących

19.11.2020 13:49
Islandia
fot. Shutterstock

Islandia wprowadza duże ułatwienie dla podróżujących. Od 1 grudnia do 31 stycznia testy na koronawirusa dla osób wjeżdżających na teren tego kraju będą bezpłatne. 

Islandia w połowie sierpnia wprowadziła surowe restrykcje dla osób przekraczających granicę kraju. Podróżujący do tego skandynawskiego państwa mają dwie opcje do wyboru - poddać się 14-dniowej kwarantannie lub wykonać dwa testy na koronawirusa. Warto dodać, że pierwszy test trzeba wykonać tuż po przylocie na lotnisko (kosztuje ok. 250 zł), a drugi – 5-6 dni później – w najbliższej placówce medycznej (ten ma już być darmowy). 

Islandzkie ministerstwo zdrowia ogłosiło w ostatnich dniach, że już od grudnia podróżujących czekają dobre zmiany. 

Islandia: darmowe testy na Covid-19 przy wjeździe do kraju

Jak poinformowano, od 1 grudnia do 31 stycznia 2021 roku testy na koronawirusa wykonywane po przylocie będą realizowane bezpłatnie. Władze chcą w ten sposób zachęcić do przyjazdu podróżujących, których zniechęcały opłaty za test przy przekraczaniu granicy Islandii.

Ale to nie jedyny powód zmian. To również wynik zaleceń głównego specjalisty ds. epidemiologii na Islandii Þórólfura Guðnasona, którego zaniepokoiła rosnąca liczba zakażeń w ostatnim czasie.

Jak podano w raporcie islandzkiego rządu, były przypadki, w których wielu obcokrajowców decydowało się na 14-dniową kwarantannę (zamiast płatnego testu), ale potem nie przestrzegało jej reguł. Dotyczyło to głównie turystów, których pobyt na Islandii trwał około tygodnia. 

Zobacz także

Władze, obawiając się drugiej fali koronawirusa z powodu nieprzestrzegania reguł przez podróżujących, podjęły decyzję o zniesieniu opłaty za test wykonywany po przylocie. Zmianę tę uzasadniono zminimalizowaniem ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Do tej pory na Islandii odnotowano 5 231 przypadków koronawirusa oraz 25 ofiar śmiertelnych. Chociaż w porównaniu z innymi krajami wskaźnik zachorowań jest niski, trzeba podkreślić, że Islandia jest niewielka i zamieszkuje ją łącznie ponad 300 tys. osób. 

Źródło: schengenvisainfo.com