Zamknij

Islandia zaostrza restrykcje i zamyka się na Polaków. Nasz kraj na liście "wysokiego ryzyka"

29.04.2021 15:50
Islandia
fot. Shutterstock

Islandia po raz kolejny zaostrza przepisy wjazdowe. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem tamtejszego rządu, do kraju nie mogą wjechać obcokrajowcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w krajach wysokiego ryzyka. Na taką "czerwoną listę" trafiła także Polska. 

Islandia w ostatnich latach była niezwykle popularnym kierunkiem turystycznym, również wśród Polaków. Pandemia koronawirusa i liczne restrykcje mocno ograniczyły podróże w tym kierunku. 

Okazuje się, że przybywających na Islandię turystów będzie jeszcze mniej. Władze kraju zaostrzyły przepisy, zamykając się w ten sposób na podróżujących z wielu europejskich krajów. 

Islandia. Polska na liście krajów "wysokiego ryzyka"

– Od 27 kwietnia cudzoziemcy nie mogą podróżować na Islandię, jeśli przybywają z lub przebywali dłużej niż 24 godziny w ciągu ostatnich 14 dni w regionach lub kraju, w których 14-dniowy wskaźnik zakażeń przekracza 700 na 100 000 mieszkańców lub w regionach i krajach, w których nie są dostępne wystarczające informacje na temat sytuacji epidemicznej – podano w oficjalnym komunikacie.

Na liście krajów "wysokiego ryzyka" znalazło się 10 europejskich państw - Andora, Francja, Węgry, Cypr, Litwa, San Marino, Szwecja, Holandia, Chorwacja oraz Polska. To oznacza, że podróżujący z naszego kraju lub ci, którzy przebywali w Polsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni, nie zostaną wpuszczone na teren Islandii. 

Od tej zasady są jednak wyjątki. Na Islandię mogą wjechać osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki na koronawirusa lub są tzw. ozdrowieńcami (konieczne jest przedstawienie specjalnego zaświadczenia). Podróżować mogą również krewni obywateli islandzkich, obcokrajowcy na stałe zamieszkujące Islandię, osoby wyjeżdżające do pracy lub na studia, a także będący w „długotrwałym zażyłym związku” z obywatelem lub mieszkańcem wyspy.

Rozporządzenie dotyczące przepisów wjazdowych będzie obowiązywać do 31 maja. Warto jednak podkreślić, że jeśli w Polsce spadnie liczba zakażeń, nasz kraj zniknie z listy "wysokiego ryzyka". 

Źródło: logreglan.is, Fly4free