Zamknij

Izrael otwiera się na turystów. Znamy datę i warunki wjazdu dla podróżujących

22.06.2021 10:54
Izrael - turyści
fot. Wiktor Dabkowski/eyevine/\east News

Izrael już niedługo przyjmie zagranicznych turystów. Od 1 lipca osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 będą mogły wjechać do tego kraju bez wcześniejszego zezwolenia – podało izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Co więcej, podróże do Izraela będą możliwe nie tylko w grupach zorganizowanych, tak jak obowiązywało to dotychczas. 

Izrael już na początku czerwca zniósł niemal wszystkie obostrzenia. Teraz chce otworzyć się na zagranicznych gości i ożywić sektor turystyczny, który przez ostatnie 14 miesięcy bardzo mocno ucierpiał z powodu wprowadzanych restrykcji. W ostatnim czasie podróże do Izraela były dodatkowo ograniczone ze względu na obawę przed przedostaniem się do kraju nowych wariantów koronawirusa.

Okazuje się, że popularny turystycznie kraj w końcu zacznie przyjmować turystów. Jakie zasady wjazdu będą obowiązywały podróżujących? 

Izrael. Od 1 lipca wpuści turystów

Zgodnie z zapowiadanymi zmianami, od 1 lipca zaszczepieni turyści będą mogli wjechać do Izraela bez wcześniejszego zezwolenia i nie tylko w grupach zorganizowanych. Dzieci do 6 roku życia mogą podróżować wraz z zaszczepionymi rodzicami.

Co z osobami niezaszczepionymi? Ta grupa turystów musi odbyć po przylocie obowiązkową, 14-dniową kwarantannę w specjalnie do tego wyznaczonych hotelach.

Tak jak obecnie, wszyscy zaszczepieni i niezaszczepieni podróżni-obcokrajowcy będą musieli mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa przed wejściem na pokład samolotu do Izraela (wykonany 72 godziny przed wylotem) i już po wylądowaniu zrobić na lotnisku kolejny test na obecność przeciwciał.

Pracownik resortu zdrowia przekazał w zeszłym tygodniu mediom, że wszystkie szczepionki opracowane na Zachodzie będą zaakceptowane.

Szczegóły nowej regulacji, takie jak lista krajów, z których będą mogli przyjeżdżać turyści i akceptowane szczepionki, są obecnie opracowywane przez ministerstwo zdrowia. Lista krajów będzie prawdopodobnie obejmować te, w których z sukcesem przeprowadza się kampanię szczepień.

Przybywający z Indii, Rosji, Meksyku, Brazylii, RPA i Argentyny będą potrzebowali specjalnego pozwolenia ze względu na wysokie wskaźniki zakażeń w tych krajach.

Restrykcje w Izraelu

Pod koniec maja pierwsza grupa turystyczna, złożona z 12 chrześcijańskich pielgrzymów ze Stanów Zjednoczonych, została wpuszczona do Izraela jako część programu pilotażowego. Zgodnie z obowiązującymi obecnie obostrzeniami przyjeżdżający w zorganizowanych grupach muszą być zaszczepieni preparatem zatwierdzonym przez izraelskie ministerstwo zdrowia i muszą wykonać dwa testy: jeden do 72 godzin przed przyjazdem i drugi po przybyciu.

Z powodu postępującego spadku infekcji w Izraelu zniesiono już niemal wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem, łącznie z wymogiem noszenia maseczki w pomieszczeniach z kilkoma wyjątkami.

Izraelczycy nie potrzebują już dowodu szczepienia lub zaświadczenia o wyzdrowieniu, by wejść do obiektów publicznych, takich jak sklepy, restauracje, hotele i uczelnie wyższe. Limity osób mogących przebywać w kinach czy kawiarniach zostały zniesione. Nie ma również żadnych ograniczeń na imprezach masowych - czy to w pomieszczeniach, czy w plenerze.