Zamknij

Izrael chce otworzyć się na zaszczepionych turystów. Podano datę planowanych zmian

14.06.2021 09:43
Izrael - turyści
fot. Shutterstock

Izrael planuje zmienić restrykcje dla podróżujących. Tamtejsze władze rozważają uproszczenie procedur wjazdowych dla osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Zdaniem izraelskiej minister turystyki, Orit Farkasz-Hakohen, otwarcie kraju dla turystów mogłoby nastąpić już na początku lipca.

Izrael w ostatnim czasie zniósł niemal wszystkie obostrzenia, a teraz planuje otworzyć się na zagranicznych gości. Władze chcą ożywić sektor turystyczny, który przez ostatnie 14 miesięcy bardzo mocno z powodu wprowadzanych restrykcji. W ostatnim czasie podróże do Izraela zostały dodatkowo ograniczone ze względu na obawę przed przedostaniem się do kraju nowych wariantów koronawirusa.

Jest jednak nadzieja na ponowne otwarcie się popularnego turystycznie kraju. O planowanych zmianach poinformowała izraelska minister turystyki. 

Izrael przyjmie turystów już od lipca?

W tym tygodniu ministrowie zdrowia, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych podjęli decyzję o zezwoleniu zaszczepionym turystom indywidualnym "na wjazd do Izraela w ramach skróconego procesu, który zostanie opracowany w nadchodzących dniach". Poinformowała o tym w czwartek w nocy Farkasz-Hakohen. Minister dodała, że otwarcie kraju dla ruchu turystycznego mogłoby nastąpić już od lipca.

Nie wyjaśniono na razie, na czym polega "skrócony proces", ani jak będzie wyglądała lista krajów, z których będą mogli przyjeżdżać turyści. Prawdopodobnie ma obejmować te, w których z sukcesem przeprowadza się kampanie szczepień.

Pod koniec maja pierwsza grupa turystyczna, złożona z 12 chrześcijańskich pielgrzymów ze Stanów Zjednoczonych, została wpuszczona do Izraela jako część programu pilotażowego.

W jego ramach wszyscy przyjeżdżający w zorganizowanych grupach będą musieli zostać zaszczepieni preparatem, zatwierdzonym przez izraelskie ministerstwo zdrowia. Będą to jedynie osoby z krajów, które spełniają wymagania resortu i będą musiały wykonać dwa testy na obecność koronawirusa: jeden do 72 godzin przed przyjazdem i drugi po przybyciu.

Izrael zniósł niemal wszystkie obostrzenia w kraju

Już ponad połowa izraelskiej populacji została w pełni zaszczepiona przeciwko Covid-19, co zmniejszyło liczbę dziennie odnotowywanych zakażeń z tysięcy obserwowanych na początku roku do zaledwie kilku przypadku zachorowań w ostatnich dniach.

Z powodu postępującego spadku infekcji w Izraelu zniesiono już niemal wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem. Izraelczycy nie potrzebują już dowodu szczepienia lub zaświadczenia o wyzdrowieniu (tzw. zielonej przepustki), by wejść do obiektów publicznych, takich jak sklepy, restauracje, hotele i uczelnie wyższe.

Limity osób mogących przebywać w kinach czy kawiarniach zostały zniesione. Nie ma również żadnych ograniczeń na imprezach masowych, czy to w pomieszczeniach, czy w plenerze.

Źródło: PAP, gov.pl