Zamknij

Izrael – wiza na wjazd. Jak się o nią starać?

Marta Wilczkowska
29.11.2020 13:00
Izrael zabudowania
fot. Shutterstock

Izrael to częsty kierunek podróży, także wśród Polaków. Jak wygląda kwestia przyznania wizy na legalny wjazd na teren Izraela? Zobacz, co musisz wiedzieć przed podróżą!

Wycieczki do Izraela to częsty cel wakacyjnych podróży, w tym także Polaków. To miejsce uznawane za jedno z najpiękniejszych na świecie, kuszące nie tylko niebywałą architekturą, ale także bogatą kulturą i niesamowitymi krajobrazami. Jak wygląda kwestia wizy uprawniającej do przekroczenia granicy Izraela?

Niewiele osób stara się o wizę do Izraela, podobnie jak wizę do Wietnamu czy wizę do Kambodży. Czy związane z tym formalności są aż tak skomplikowane? Jak zdobyć wizę do Izraela? Czy jest ona niezbędna d tego, żeby wjechać do kraju? Sprawdźcie, jakie formalności trzeba dopełnić, aby udać się tam na wycieczkę.

Izrael wiza - potrzebna czy nie? 

Formalności związane z otrzymaniem wizy wydają się być skomplikowane i czasochłonne, dlatego wielu turystów rezygnuje z celu swojej wyprawy, dowiadując się, że będzie potrzebowało tego dokumentu. W przypadku Izraela wiza jest potrzebna, jednak tylko w kilku przypadkach - jeśli cel wizyty jest inny, niż turystyczny. Jeśli wybierasz się do niego jak turysta i na mniej niż 90 dni, a także posiadasz polski paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy, wiza nie będzie ci potrzebna.

Po przylocie na lotnisko w Tel Awiwie otrzymasz bezpłatną wizę turystyczną, na podstawie której możesz przebywać na terenie Izraela przez 90 dni. Kolejnym warunkiem uzyskania bezpłatnej wizy jest posiadanie biletu powrotnego, rezerwacji noclegów oraz planu wycieczki.  Uwaga – ruch bezwizowy obejmuje wyłącznie przybycia w celach turystycznych. Jeśli zamierzasz podjąć pracę lub zamieszkać na terenie Izraela, obowiązywać będą cię inne zasady.

Izrael wiza - stemple straży granicznej

W ruchu bezwizowym trzeba jednak pilnować okresu pobytu określonego na stemplu przybitym przez funkcjonariusza straży granicznej. Zdarza się bowiem, że pomimo dozwolonych 90 dni, na stemplu znajduje się tylko 30. To praktyka szczególnie powszechna na przejściu granicznym w Ejlacie. Powody takiej, a nie innej decyzji celników z reguły nigdy nie są wyjaśniane i turysta nie jest w stanie w żaden sposób zmienić ich decyzji. Przekroczenie dozwolonego czasu pobytu może spotkać się z dość ostrymi restrykcjami. Najłagodniejszą z nich są problemy przy kolejnym wjeździe, poważniejszym – wydalenie podróżnego z kraju w trybie natychmiastowym.

Izrael wiza - rozmowa

Wybierając się do Izraela, trzeba liczyć się z wieloma, często dziwnymi i wnikliwymi pytaniami strażników granicznych o długość oraz cel podróży. Izraelscy urzędnicy znani są z dość restrykcyjnego podejścia do wpuszczania turystów mających w paszportach pieczątki Iranu, Egiptu czy Turcji. Celnicy z „nielubianych” przez Izrael krajów często na prośbę podróżującego przybijają pieczątkę na osobnej karteczce, którą wkłada się do paszportu.

Izrael wiza - koszty

Bezwizowy ruch na mocy porozumienia między Polską a Izraelem oznacza tyle, że nie potrzebujesz fizycznego dokumentu uprawniającego do przekroczenia izraelskiej granicy. Przy wjeździe jest jednak pobierana opłata wjazdowa, która wynosi około 20 USD. Jeśli jednak lecisz samolotem, koszt ten doliczony jest do ceny biletu.

Jak widać, procedury uzyskania wizy do Izraela nie są trudne i nie jest ich aż tak dużo. Trzeba tylko pamiętać o dopilnowaniu terminów i dotyczy to tylko osób, które udają się do Izraela w celu innym niż turystyczny. Jeżeli wyjeżdżasz do tego pięknego kraju na wakacje i zamierzasz tam spędzić mniej niż 90 dni, nie musisz się o nic martwić.