Zamknij

Izrael zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Powodem wyciek ropy

22.02.2021 14:32
Izrael zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Powodem wyciek ropy
fot. SHUTTERSTOCK

W niedzielę rząd Izraela zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wszystko z powodu wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku. Urzędnicy uważają, że jest to jedna z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.

W zeszłym tygodniu organizacje na rzecz ochrony środowiska zaczęły zgłaszać pojawienie się kawałków smoły na wybrzeżu Izraela po silnej burzy. Ministerstwo ochrony środowiska i aktywiści szacują, że na brzeg trafiło co najmniej 1000 ton substancji smolistej.

Zamknięte plaże w Izraelu

Od soboty tysiące ochotników pomagają w usuwaniu smoły, a kilku wolontariuszy trafiło do szpitala z powodu wdychania toksycznych oparów. Także wojsko wysłało żołnierzy do pomocy w operacji.

Ministerstwo poszukuje potencjalnego źródła wycieku, czyli statku przepływającego 11 lutego około 50 km od brzegu. Zdjęcia satelitarne i modelowanie ruchów fal mają pomóc w zawężeniu poszukiwań.

Jak przekazała minister ochrony środowiska Gila Gamliel, w tym czasie w rejonie znajdowało się dziewięć jednostek. Jest więcej niż prawdopodobne, że będziemy w stanie zlokalizować właściwy statek - dodała.

Jeśli tak się stanie, Izrael mógłby podjąć kroki prawne, na przykład złożyć pozew o odszkodowanie, które pomogłoby uporać się z katastrofą ekologiczną.

Grupy ekologiczne opublikowały m.in. zdjęcia żółwi morskich pokrytych gęstą ropą. Izraelskie ministerstwo rolnictwa ustaliło, że martwy płetwal znaleziony na plaży w południowej części kraju zmarł w wyniku spożycia substancji ropopochodnej.

RadioZET.pl/PAP