Zamknij

Jak bezpiecznie plażować w dobie pandemii? GIS wydał nowe zalecenia

02.06.2020 18:32
Plaża w Polsce
fot. Shutterstock

Większość Polaków zamierza spędzić tegoroczne wakacje w kraju. Ci, którzy zaplanowali wypoczynek nad wodą, powinni zapoznać się z nowymi wytycznymi przedstawionymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Jakie zmiany czekają plażowiczów?

Władze nadmorskich kurortów już przygotowują się do tegorocznego sezonu turystycznego. Wiele wskazuje na to, że nadchodzące wakacje będą wyglądały zupełnie inaczej niż do tej pory. Jakie zmiany i ograniczenia czekają nas na plaży?

"Rozproszeni plażowicze"

Naukowcy z Państwowego Zakładu Higieny zalecają sanepidowi, by ten zezwalał na organizację kąpielisk w miejscach, gdzie każdy będzie miał minimum 6 metrów kwadratowych powierzchni dla siebie. "Rozproszeni plażowicze" to najbezpieczniejsza, według instytutu, wizja wakacji nad wodą.

Co to oznacza w praktyce? Że na polskich plażach mogłaby przebywać nie więcej niż jedna trzecia ubiegłorocznej liczby turystów. Na dodatek ci turyści, którym udałoby się dostać na plażę, powinni przebywać w oznaczonych sektorach. To wymagałoby jednak liczenia osób wchodzących na plażę i ją opuszczających, co mogłoby być problematyczne dla władz danego kurortu. 

Wypoczynek nad wodą. Zalecenia GIS

Mniej restrykcyjne, niż te, które zaproponował Państwowy Zakład Higieny, są zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. "Należy regulować liczbę osób przebywających na terenie kąpieliska tak, aby na każdą z nich przypadało co najmniej 4 m2 powierzchni (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących)" - czytamy w zaleceniach GIS. Ważne jest też, aby przy wejściu na teren kąpieliska, w przebieralniach i toaletach umieszczone były pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, na bieżąco uzupełnianym w ciągu dnia w miarę zużycia.

GIS wydał też zalecenie bezpośrednio dla osób korzystających z kąpielisk:

  1. Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu - również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).
  2. Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska.
  3. Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  4. Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
  5. Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny)
  6. Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
  7. Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
  8. Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

GIS podkreśla też, by zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od innych również podczas kąpieli w wodzie (nie zaleca się jednak zasłaniania nosa i ust podczas kąpieli). Ratownicy ostrzegają jednak, że przy większym rozproszeniu plażowiczów zmniejsza się ryzyko zakażenia, ale zwiększa się ryzyko utonięcia. 

Źródło: TVN24, Fakt