Zamknij

Jak dajemy się oszukiwać programom podróżniczym? Specjalne wydanie "Mapy świata" już w tę niedzielę

Redakcja
05.10.2018 11:00
Jak dajemy się oszukiwać programom podróżniczym? Specjalne wydanie "Mapy świata" już w tę niedzielę
fot. Pixabay

W najbliższą niedzielę wydanie specjalne "Mapy świata" Tomka Michniewicza - o kulisach produkcji popularnych telewizyjnych programów podróżniczych. Producenci i prowadzący opowiedzą o niewinnych manipulacjach i jednoznacznych oszustwach dokonywanych w imię atrakcyjności odcinka. 

Ile czasu ekipa spędza w "dziczy" (i jak ta "dzicz" naprawdę wygląda)? Czego nie pokazują kamery? Jak ubrudzić w hotelu prowadzącego, żeby wyglądał, jakby spał w szałasie? Ile z tej egzotyki jest zamówione, opłacone i przygotowane wyłącznie na potrzeby produkcji? 

Podobno chcemy oglądać kolorową, egzotyczną wizję dalekich krajów rodem z XIX wieku bardziej niż to, jak dziś wyglądają naprawdę. Chcemy wierzyć, że Masajowie do dziś skaczą boso z włóczniami w rękach pod glinianą chatą, zamiast oglądać ich w murowanych domach przy lodówce czy w samochodzie 4x4. Producenci telewizyjni dostarczają więc to, co wybieramy. 

Sławomir Makaruk, wieloletni producent serii "Boso przez świat" na pytanie, "czy raczej wierzyć w to, co widzimy w telewizji, czy nie?", odpowiada wprost: "raczej nie".

"Mapa świata" o programach podróżniczych w najbliższą niedzielę o 9.00 w Radiu ZET.