Zamknij

Jak obchodzi się andrzejki w innych krajach? Najciekawsze zwyczaje z Europy

Redakcja
30.11.2018 15:25
Andrzejki
fot. Shutterstock

Andrzejki, czyli słynny już wieczór wróżb, znane są nie tylko w Polsce. Tego dnia kobiety z różnych europejskich zakątków chcą „przepowiedzieć” sobie przyszłość, w szczególności przyszłego małżonka. Jak obchodzi się ten wieczór w innych krajach? Przedstawiamy najciekawsze zwyczaje andrzejkowe w Europie.

Andrzejki obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed Adwentem. Polska nie jest jednak jedynym krajem, w którym świętuje się andrzejki. W innych zakątkach Europy ten zwyczaj również jest kultywowany, choć zwykle w innej postaci. Jak świętuje się ten dzień w innych krajach?

Ukraina: smażenie naleśników

Na Ukrainie wigilia św. Andrzeja wypada 13 grudnia – wszystko dlatego, że w tym kraju adwent rozpoczyna się dwa tygodnie później niż w Polsce. W wieczór andrzejkowy dziewczęta zbierają się, żeby… smażyć naleśniki i zajadać się słodyczami. Ten zwyczaj ma im zapewnić szybsze odnalezienie męża. Andrzejkowe obchody nie ograniczają się jednak tylko do zabawy w domu. Jest to również czas na różnego rodzaje psoty, np. zdejmowanie bram przy okolicznych domach. W tym przypadku sprawdza się zasada "im więcej psot, tym lepiej". Rodzina, która stanie się obiektem największej ilości figli, ma duże szanse na szybkie wydanie za mąż swojej córki.

Naleśniki
fot. Shutterstock

Niemcy: nasłuchiwanie szczekania psów

U naszych zachodnich sąsiadów dziewczęta nie smażą naleśników, nie pieką ciastek i nie jedzą słodyczy. Ich zadaniem w andrzejkową noc jest… pójście wcześnie spać. W dodatku nago, bo tylko tak mają szansę zobaczyć we śnie swojego przyszłego męża. Senne marzenie może zostać przerwane przez szczekanie psów. Warto nasłuchiwać, z której strony dochodzi hałas – stamtąd bowiem któregoś dnia wyłoni się ukochany.

Zobacz także

Rumunia: czosnek na kolację

W Rumunii wieczór andrzejkowy to czas, kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów. W tym kraju wierzy się, że w nocy z 29 na 30 listopada „złe moce” są szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek układa się również na parapetach i przed drzwiami, ponieważ podobno ma on moc odstraszania złych duchów.

Bułgaria: andrzejki, czyli Dzień Niedźwiedzia

Andrzejki w Bułgarii znane są pod nazwą Edrei, czyli „Dzień Niedźwiedzia”. Wiążę się to ze starą legendą, według której nieznajomy z siwą brodą postanowił ukarać okrutną kobietę dręczącą swoją pasierbicę i faworyzującą swą córkę. Za złe traktowanie dziewczyny ów człowiek zamienił córkę macochy niedźwiedzia. Na pamiątkę tej historii matki gotują kolby kukurydzy, które mają odgonić złe moce od ich córek.

Czechy i Słowacja: ciastka z karteczkami

W Czechach i Słowacji andrzejki obchodzi się… na słodko. Tego dnia panny przygotowują ciastka, które przypominają nieco w smaku i wyglądzie nasze pączki. Znacząca różnica jest jednak taka, że zamiast marmoladą, ciasto wypełnia się... karteczkami z imionami potencjalnych małżonków. W trakcie smażenia ciastek kawałki papieru wypływają na powierzchnię tłuszczu – to imię, które pojawi się jako pierwsze, będzie imieniem przyszłego współmałżonka.

Zobacz także

Źródło: podroze.se.pl, tipy.pl

___

RadioZET.pl/NC