Zamknij

Jakie leki można przewozić w bagażu podręcznym? Poradnik przed podróżą

Redakcja
14.11.2018 12:36
Bagaż
fot. Shutterstock

Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Jak je należy spakować, aby uniknąć niepotrzebnego stresu? Jakie obowiązują ograniczenia ilościowe w przypadku lekarstw wydawanych na receptę? Odpowiadamy na pytania pasażerów dotyczące kwestii leków zabieranych w bagażu na pokład samolotu.   

Planujesz podróż i zastanawiasz się, które leki można zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym? Podpowiadamy.

Leki w bagażu podręcznym: które są dozwolone?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki do samolotu. Należy jednak poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że w bagażu podręcznym mamy ze sobą produkty medyczne.

W bagażu podręcznym można przewieźć poniższe leki:

 • leki bez recepty, ogólnodostępne (m.in. syropy, maści, krople do oczu, żele, spray do nosa/gardła itp.)
 • leki na receptę, wydawane z przepisu lekarza,
 • płyny do dezynfekcji (o stężeniu alkoholu poniżej 70%),
 • płyny do soczewek kontaktowych, roztwór soli fizjologicznej (traktowane jako leki ogólnodostępne).

Pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu nie tylko leki. Dozwolone są również wybrane artykuły medyczne do własnego użytku:

 • zasobniki z tlenem lub powietrzem (waga do 5 kg brutto),
 • laska do podpierania się (bez ostrych krawędzi),
 • inhalator, glukometr, mały medyczny/kliniczny termometr,
 • igły w osłonce (jeśli mamy ze sobą lek, który należy wprowadzić podskórnie igłą),
 • urządzenia medyczne typu defibrylator AED,
 • suchy lód.

Zobacz także

Jak przewozić leki i ile produktów można zabrać?

Warunek jest jeden – zabieramy ze sobą taką ilość/liczbę lekarstw, jaka jest nam niezbędna w czasie lotu.  Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach możemy zostać poproszeni o potwierdzenie autentyczności lekarstw czy pokazanie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi konieczność przyjmowania leków lub stosowania sprzętu medycznego w czasie lotu. Aby uniknąć problemów na lotnisku, lekarstwa warto zabierać w oryginalnych opakowaniach z ulotką.

Zgodnie z ogólnymi przepisami, przewóz podstawowych leków w postaci płynów, aerozoli lub żeli objęty jest tymi samymi przepisami, co przewóz innych tego typu przedmiotów. To oznacza, że płyny, aerozole i żele powinny być umieszczone w pojedynczych opakowaniach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml lub jej równowartości w jednej zamykanej, przezroczystej torbie, której pojemność nie przekracza 1 litra. Torba musi być całkowicie zamknięta.

Co, jeśli będziemy chcieli przewieźć w bagażu podręcznym syrop o pojemności powyżej 100 ml? Jak podaje gazeta.pl, okazuje się, że jest to możliwe pod warunkiem, że przedmioty te są niezbędne dla pasażera w trakcie podróży z przyczyn zdrowotnych lub ze względu na specjalną dietę, w tym jako pożywienie dla niemowląt. 

Aby ułatwić kontrolę bezpieczeństwa, pasażerowie powinni poinformować kontrolera, że przewożą leki w postaci płynnej oraz wyłożyć wszelkie płyny, żele i aerozole z bagażu kabinowego oddzielnie do kontroli bezpieczeństwa, umieszczając je w osobnym pojemniku na taśmie urządzenia, które prześwietla bagaż.

Zobacz także

Zasady przewozu leków w Ryanair, Wizzair, LOT, easyJet

W przypadku zaplanowania podróży z konkretną linią lotniczą, trzeba obowiązkowo sprawdzić zasady przewozu leków na stronie internetowej.

WIZZAIR: leki w bagażu podręcznym

Na stronie przewoźnika można przeczytać: „Zalecamy wszystkim pasażerom zabranie niezbędnych rzeczy do kabiny (takich jak artykuły higieny osobistej i lekarstwa). W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, możesz wyjąć rzeczy osobiste i wnieść je do kabiny. W przypadku przewożenia leków w postaci płynu, zapoznaj się z przepisami bezpieczeństwa dotyczącymi wnoszenia płynów na pokład. Jeśli musisz mieć ze sobą leki podstawowe, takie jak np. insulina, musisz posiadać zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że potrzebujesz tego leku, i w razie potrzeby przedstawić je podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Pracownicy obsługi kabiny pasażerskiej nie mogą przechować leku w chłodnym miejscu”.

Zobacz także: Bagaż podręczny i rejestrowany w Wizzair. Sprawdź wymiary i ceny bagażu 

RYANAIR: leki w bagażu podręcznym

Na stronie linii lotniczych Ryanair nie ma wzmianki konkretnie o lekach, jest natomiast informacja o płynach.

 • Płyny muszą być przewożone w pojemniku nie większym niż 100 ml,
 • Wszystkie płyny powinny być przewożone w jednej, przezroczystej, plastikowej i zamykanej torebce o wymiarach do 20cmx20cm, o łącznej pojemności do jednego litra.
 • Musisz być w stanie całkowicie zamknąć plastikową torebkę i musi się ona mieścić w Twoim bagażu podręcznym. Torebka z płynami musi zostać wyjęta z bagażu podręcznego w celu oddzielnego prześwietlenia.

Pojawia się jednak informacja dotycząca przewożenia sprzętu medycznego, a dokładniej przenośnego aparatu do dializy. Przewoźnik zaznacza na stronie, że: „jeśli aparat PDM ma rozmiar bagażu podręcznego (55 cmx40 cmx20 cm), wówczas może być przewożony na pokładzie i nie stanowi części limitu bagażu podręcznego. Jeśli jednak aparat PDM ma większe rozmiary, powinien być odpowiednio zapakowany i będzie przewożony w luku bagażowym”.

Zobacz także: Bagaż podręczny i rejestrowany w Ryanair. Sprawdź wymiary, limity i opłaty

EASYJET: leki w bagażu podręcznym

Linie easyJet wyraźnie informują na stronie internetowej, że można przewozić leki w celu zapewnienia sobie komfortu i bezpieczeństwa.

Jak podaje przewoźnik na stronie:

 • Zalecamy zabranie leków w bagażu podręcznym
 • Prosimy zabrać list od lekarza potwierdzający typ przyjmowanych leków oraz powód ich przyjmowania
 • Nie możemy umieścić leków w lodówce na pokładzie.

EasyJet informuje również, że w celu zabrania większego sprzętu medycznego, należy skontaktować się z linią lotniczą.

Zobacz także: Bagaż podręczny i rejestrowany w easyJet. Dopuszczalne wymiary i waga 

LOT: leki w bagażu podręcznym

Na stronie polskiego przewoźnika mowa jest wyłącznie o syropach. Pojawia się jednak, podobnie jak w przypadku Ryanaira, informacja o sposobie przewożenia płynów. Jak czytamy na stronie LOT-u: „Pasażerom wolno zabierać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, w opakowaniach jednostkowych o maksymalnej pojemności 100 ml. Opakowania należy umieścić w jednej przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania. Jeden pasażer może przewozić nie więcej niż jeden litr płynu”.

Przeczytaj także: 

• Dziecko i niemowlę w samolocie – jak przygotować się do podróży z najmłodszymi pasażerami?

• 10 sposobów na to, aby podróż samolotem była przyjemniejsza

• Zaświadczenie lekarskie do samolotu i formularz MEDIF. Kto musi je mieć?

• 7 trików, dzięki którym zmieścisz wszystko do walizki

Źródło: esky.pl, ryanair.com, wizzair.com, easyjet.com, lot.com

___

RadioZET.pl/NC