Zamknij

Jamajka: co warto zobaczyć? Oto 9 najciekawszych miejsc na wyspie

Nina Czochara
17.02.2020 16:28
Montego Bay, Jamajka
fot. Shutterstock

Jamajka jest wyspą rajskich plaż, słońca, reggae, doskonałego rumu oraz „wyluzowanych” mieszkańców. Choć miejsce to nie może pochwalić wieloma zabytkami, zadziwia przepięknymi wodospadami, niesamowitymi Górami Błękitnymi oraz krystalicznie czystą wodą idealną dla wielbicieli nurkowania. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po największych atrakcjach Jamajki.

Planujesz wycieczkę na Jamajkę? Oto 9 największych atrakcji wyspy.

Montego Bay: raj dla wypoczywających

To jeden z największych kurortów wypoczynkowych na Jamajce, ale także popularny przystanek dla statków organizujących rejsy po Morzu Karaibskim. To wymarzone miejsce dla miłośników plażowania oraz nurkowania.

Montego Bay - Jamajka
fot. Shutterstock

Popularnym punktem dla wypoczywających jest piękna plaża Doctor’s Cave, która może śmiało konkurować z najsłynniejszą Seven Mile Beach. W okolicy znajdują się równie rajskie, piaszczyste Negril Cliffs oraz Half Moon Beach.

Zobacz także

Dunn’s River Falls

To bez wątpienia jedna z największych, naturalnych atrakcji Jamajki. Niemal 200-metrowe wodospady na rzece Dunn wpadają kaskadami po poziomych stopniach przypominających potężne schody.

Dunn’s River Falls na Jamajce
fot. Shutterstock

Wodospady warto nie tylko zobaczyć, ale też się na nie wspiąć, idąc z plaży w górę rzeki, wykorzystując skałkowe schody. Na szczęście można pożyczyć antypoślizgowe buty.

Seven Mile Beach: słynna plaża Jamajki

Siedmiomilowa Seven Mile Beach uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na wyspie. To niemal 10 kilometrów białego piasku, krystalicznie czysta woda oraz palmy. Warto wybrać się tutaj nie tylko w ciągu dnia, na plażowanie, ale również wieczorem, by odpocząć w jednym z barów lub podziwiać spektakularne zachody słońca.

Zobacz także

Góry Błękitne

To idealna propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Góry Błękitne porasta las mgielny – niesamowita plątanina tropikalnych roślin. Wzgórza są mocno zalesione, a na stokach rosną krzewy kawowca – Jamaica Blue Mountain Coffe uznawana jest za jedną z najlepszych kaw na świecie.

Góry Błękitne na Jamajce
fot. Shutterstock

Na powierzchni niemal 80 tys. ha rozciąga się Park Narodowy Gór Błękitnych i Gór Johna Crowa, w którym wytyczono ponad 30 tras pieszych – bardzo dobra opcja dla aktywnych. Skąd wzięła się nazwa Góry Błękitne? Pochodzi od delikatnej, niebieskawej mgiełce otulającej szczyty.

Kingston: w stolicy Jamajki

Kingston, położone w południowej części wyspy, nad Morzem Karaibskim, jest największym miastem Jamajki, a zarazem ważnym portem morskim. To miejsce powinno być obowiązkowym punktem odwiedzin wśród wszystkich miłośników reggae oraz Boba Marleya. Właśnie tu znajduje się muzeum Marleya (mocno komercyjne, ze sporą liczbą pamiątek po artyście), w którym niegdyś mieściło się legendarne studio nagraniowe Tuff Gong.

Kingston - Jamajka
fot. Shutterstock

Ale to nie wszystko. W pobliżu Kingston znajduje się historyczne miasto Port Royal – niegdyś największy port Karaibów oraz dawna stolica piratów. W XVII w. było też jednym z najbogatszych miast w regionie i miejscem słynącym z licznych domów publicznych i tawern, w których kwitły hazard i rozpusta. W XII wieku Port Royal nawiedziło mocne trzęsienie ziemi, które pochłonęło większą część miast.

Zobacz także

Green Grotto Caves na Jamajce

Te imponujące, naturalnie ukształtowane jaskinie tworzy labirynt korytarzy i niesamowitych formacji skalnych w postaci stalaktytów i stalagmitów. Miejsce to swoją nazwę zawdzięczają zielonym algom pokrywającym ich ściany. 

W najgłębszej z pieczar mieści się podziemne jezioro z krystalicznie czystą wodą. To właśnie tu kręcono sceny do jednej z części Bonda – „Żyj i pozwól umrzeć”. To tutaj Roger Moore pokonał doktora Kanangę w jego ukrytej pod ziemią bazie na terenie fikcyjnej wyspy San Monique.

Dom Boba Marleya na Jamajce

Jamajka niemal każdemu kojarzy się z królem reggae – Bobem Marleyem. W wiosce Nine Miles, na północnym wybrzeżu, zachował się dom rodzinny Marleya – choć artysta mieszkał w nim do 13 roku życia, często wracał w te strony. Po śmierci muzyka powstało w tym mauzoleum – w niewielkiej kapliczce wystawiono dwie gitary oraz pamiątki po Bobie Marleyu.

Drugi dom króla reggae, przy Hope Road 56 w Kingston, został zmieniony na muzeum. Można również odwiedzić studio, w którym artysta nagrywał swoje nieśmiertelne przeboje.

Zobacz także

Jamajka: rum i plantacje trzciny cukrowej

Na Karaibach rum wytwarza się od XVII wieku, a ten jamajski należy do najlepszych. Plantacje trzciny cukrowej, którą sprowadził na wyspę sam odkrywca Jamajki, Krzysztof Kolumb, zajmują sporą powierzchnię pól uprawnych.
Koniecznie trzeba odwiedzić chociaż jedną rumiarnię na Jamajce – najlepiej wybrać taką z długoletnią tradycją, np. Appleton Rum Estate, gdzie rum produkuje się od ponad 260 lat.

Rose Hall Great House

To XVIII-wieczny, doskonale zachowany dom kolonialnych plantatorów. Wokół tego miejsca krąży wiele legend. Podobno w rezydencji straszy duch „białej wiedźmy”, dawnej pani domu (Annie Palmer), która zamordowała wszystkich swoich trzech mężów.

Rose Hall Great House
fot. Shutterstock

Obiekt znajduje się w pobliżu Montego Bay i należy do najważniejszych atrakcji w tym rejonie Jamajki.

ZOBACZ TAKŻE: 

___

RadioZET.pl/NC