Zamknij

Japonia wprowadza podatek wyjazdowy. Podróż do tego kraju będzie droższa

Redakcja
16.04.2018 11:40
Świątynia Japonia
fot. Pixabay

Japonia wprowadza istotne zmiany dla turystów. Od 2019 roku podróżni opuszczający "Kraj Kwitnącej Wiśni" będą musieli zapłacić podatek w wysokości 1000 jenów, czyli 31 złotych. Ale to nie koniec dodatkowych wydatków. Również w przyszłym roku ma wzrosnąć podatek VAT.

Nowy podatek - "sayonara tax" - ma wejść w życie w styczniu 2019 roku. Opłata będzie dotyczyła wszystkich pasażerów opuszczających Japonię drogą powietrzną lub wodną: zarówno turystów, jak i mieszkańców tego azjatyckiego kraju. 

Japonia: podatek wyjazdowy na rozwój turystyki

Dodatkowa opłata, 100 jenów (ok. 30 złotych), będzie naliczana w momencie zakupu biletu. Z podatku wyjazdowego zostaną zwolnione dzieci do 2 roku życia oraz tzw. pasażerowie transferowi przebywający w Japonii krócej niż 24 godziny.

Władze Japonii wierzą, że nowy program reformy turystycznej, tzw. podatek wyjazdowy, pozwoli na zebranie ok. 40 mld jenów. Pieniądze mają zostać wykorzystane na rozwój oraz promocję turystyki w mniej uczęszczanych częściach Japonii, poprawę poziomu usług świadczonych, m.in. w parkach narodowych oraz inwestycje na japońskich lotniskach. 

Zobacz także

Zwiększenie podatku VAT w Japonii

Dużą zmianą planowaną przez władze Japonii jest podwyższenie podatku od sprzedaży (odpowiednika naszego VAT) z 8 do 10 proc. od 2019 roku. Oznacza to podwyżki cen żywności i innych towarów. Jeśli zatem planujecie wyjazd do tego kraju, warto się pośpieszyć, aby zdążyć przed wprowadzeniem dodatkowych opłat. 

W zeszłym roku "Kraj Kwitnącej Wiśni" odwiedziło rekordowe 28,69 mln turystów. Japonia chce jednak zwiększyć tę liczbę do 40 mln osób w 2020 roku.  

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC