Zamknij

Cmentarzysko wraków u wybrzeży wyspy. Wyłoniły się z dna oceanu na skutek erupcji wulkanów

26.10.2021 11:30
Iwo Jima
fot. Greg Baker/Associated Press/East News

Dwadzieścia cztery japońskie statki, zatopione w pobliżu wyspy Iwo Jima podczas II wojny światowej, wynurzyły się z dna oceanu. Teraz tworzą swoiste cmentarzysko wraków przypominające o jednej z najbardziej krwawych bitew na Pacyfiku. Szczątki statków wypłynęły na powierzchnię za sprawą aktywności sejsmicznej w rejonie wyspy. 

W Japonii erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi zdarzają się dość często, ponieważ kraj ten jest położony w rejonie Pacyficznego Pierścienia Ognia – jednego z najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów kuli ziemskiej.

Również w pobliżu japońskiej wyspy Iwo Jimy od sierpnia obserwuje się wzmożoną aktywność wulkaniczną. Ruch płyt tektonicznych oraz wybuchy wulkanów spowodowały wypiętrzenie wyspy, co odsłoniło więcej fragmentów zatopionych tam jednostek. Dno morskie w okolicy zaczęło się podnosić przede wszystkim za sprawą aktywności na górze Suribachi.

Japonia. Wraki z II wojny światowej wypłynęły na powierzchnię

Jak donosi japońska stacja telewizyjna ANN, wyłaniające się u wybrzeży Iwo Jimy wraki to szczątki 24 japońskich statków transportowych. 

"To upiorna flota wraków z czasów II wojny światowej, które były już wcześniej częściowo widoczne, jednak teraz na skutek aktywności sejsmicznej zostały bardziej odsłonięte. Pojawiły się na czarnych, piaszczystych plażach małej wulkanicznej wyspy" – poinformował portal The National News.

Szczątki statków zostały przeniesione na zachodnią stronę Iwo Jimy, przez urzędujące na wyspie siły samoobrony Japonii, i wykorzystane jako falochrony.

Iwo Jima. Jedna z najkrwawszych bitew na Pacyfiku

Iwo Jima nie jest zamieszkana, chociaż obecnie stacjonuje tam japońskie wojsko. Wyspa była świadkiem dramatycznych walk pomiędzy amerykańskimi i japońskimi siłami wojskowymi, które trwały od 19 lutego do 26 marca 1945 roku. 

Bitwa o Iwo Jimę przeszła do historii jako jedno z najkrwawszych starć na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Po stronie Amerykanów zginęło ponad 7 tysięcy żołnierzy, a po stronie Japonii nawet 17-18 tys. osób. Ciężkie walki były jednym z doświadczeń, które zadecydowały o użyciu przez USA bomb atomowych. 

Nie tylko wulkan Suribachi przyczynił się do podniesienia się oceanicznego dna. W tym samym czasie erupcja podwodnego wulkanu Fukutoku-Okanoba doprowadziła do powstania niewielkiej wyspy o kształcie litery „C” i średnicy około jednego kilometra.

Źródło: nypost.com, tvnmeteo.pl, polsatnews.pl