Zamknij

Jaskinia Raj znów jest dostępna dla turystów. Miejsce otwarto po 3-miesięcznej przerwie

02.03.2021 11:46
Jaskinia Raj
fot. Albin Marciniak/East News

Jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Polsce znów jest otwarta. Jaskinię Raj ponownie można zwiedzać po kilkumiesięcznej przerwie. Wiemy, z czym miało związek jej zamknięcie.

Jeżeli poszukujecie miejsca, do którego moglibyście się udać w któryś z nadchodzących weekendów, mamy coś specjalnie dla was. Koniecznie zajrzyjcie do Jaskini Raj, którą ponownie otwarto po 3 miesiącach przerwy. Zamknięcie tego pięknego rezerwatu związane było z ochroną jego mikroklimatu.

Na szczęście znów można odwiedzać to miejsce. Na razie dostępne jest ono od piątku do niedzieli, a rezerwacji należy dokonywać za pośrednictwem specjalnego systemu.

Jaskinia Raj znów dostępna dla turystów

Jaskinia Raj znów otworzyła się dla turystów. Wcześniej ta jedna z najpopularniejszych polskich grot była zamknięta ze względu na ochronę mikroklimatu tego unikatowego miejsca. Teraz ponownie można ją odwiedzać. Turyści mogą wybrać się na zwiedzanie 180 m trasy w piątki, soboty i niedziele. Przypominamy, że wycieczka trwa ok. 45 minut i trzeba najpierw zarezerwować sobie miejsce.

Ze względu na sytuację pandemiczną w Jaskini Raj obowiązują szczególne środki ostrożności i reżim sanitarny - goście muszą mieć zasłonięte usta i nos, obowiązuje tutaj dezynfekcja, a dzieci do 3. roku życia nie mogą zwiedzać obiektu.

Jaskinia raj to wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach w województwie świętokrzyskim. Znajduje się ona na terenie rezerwatu zlokalizowanego 11 km na południowy zachód od Kielc. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową - znajdziemy tutaj stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”.

Miejsce to odkryto w 1964 roku. Badania naukowe wskazują, że 50 tys. lat temu zamieszkiwał je człowiek neandertalski. Znaleziono w niej szczątki m.in. renifera, mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego, hieny jaskiniowej czy nosorożca włochatego.