Zamknij

Jaskinia tysięcy „świecących robaczków”. Miejsce naprawdę wyjątkowe

Redakcja
24.01.2018 16:40
Jaskinia tysięcy „świecących robaczków”. Miejsce naprawdę wyjątkowe
fot. Instagram/mainone_photography

Widok tysięcy niebieskich punkcików wewnątrz jaskini Waitomo Glowworm robi ogromne wrażenie. To prawdziwy fenomen przyrodniczy ukryty na nowozelandzkiej Wyspie Północnej.

To miejsca trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Wrażenia są bez wątpienia wyjątkowe szczególnie wtedy, jeśli zamiast spokojnej przejażdżki łódką po podziemnej jaskini, wybierzemy bardziej ekstremalny zjazd na linie czy rafting.

Gwoździem programu jest oczywiście przystanek na podziwianie tysiąca bladoniebieskich, świecących punkcików, przypominających nieco rozgwieżdżone niebo. Jak powstaje to niezwykłe zjawisko? To efekt emitowania naturalnego światła przez larwy muchówki (Arachnocampa luminosa). Larwy wytwarzają pajęczynę, w którą wpadają zwabione światłem niewielkie owady. Właśnie za sprawą tego fenomenu przyrodniczego miejsce zyskało nazwę Waitomo Glowworm Caves, czyli jaskinia „świecących robaczków".

O istniejących w Nowej Zelandii niezwykłych jaskiniach i podziemnej rzece tubylcy wiedzieli od wieków. Jednak pierwszej ich eksploracji dokonano dopiero pod koniec XIX wieku. Wieść o niezwykłym cudzie natury bardzo szybko się rozeszła i zaczęła przyciągać grono turystów. Obecnie to jedna z największych atrakcji przyrodniczych kraju. 

Warto wiedzieć

• Gdzie? Waitomo Glowworm Caves znajduje się w południowej części regionu Waikato, na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Jaskinia należy do grupy Waitomo Caves, w skład której wchodzą również jaskinie Ruakuri i Aranuri.

• Za ile? Do wyboru są różne rodzaje wycieczek. Można wybrać 45-minutowy rejs łódką wyłącznie po jaskini „świecących robaczków – 51 dolarów, zwiedzić wszystkie trzy podziemne jaskinie – Glowworm Cave, Ruakuri i Aranuri za 97 dolarów lub zdecydować się na emocjonujący rafting od 140 dolarów. Dodatkowe informacje na stronie www.waitomo.com.

___

RadioZET.pl/NC