Zamknij
Jaskinia w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Jaskinie w Polsce, często pomijane na turystycznej mapie naszej kraju, potrafią naprawdę zaskoczyć i zachwycić. Niezwykłe położenie, fantazyjne formacje skalne oraz aura tajemniczości czynią te miejsca naprawdę niezwykłymi. Które polskie jaskinie warto odwiedzić? Oto 6 najciekawszych propozycji.

Polska może pochwalić się wieloma niezwykłymi jaskiniami. W samych Tatrach jest ich około 862 o łącznej długości przekraczającej 135 kilometrów. Nie wszystkie są jednak udostępnione dla zwiedzających.

W naszym kraju znajduje się 28 jaskiń, które są przystosowane dla ruchu turystycznego (posiadają odpowiednią infrastrukturę lub prowadzi przez nie szlak). Większość stanowi atrakcję górskich pasm. Sześć "turystycznych jaskiń" kryje się w Tatrach, tyle samo w rejonie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a pozostałe w Sudetach, Górach Świętokrzyskich, Beskidach i na Pomorzu Gdańskim. W jednych zobaczymy ciekawe formy skalne i szczątki dawnych zwierząt, w innych możemy poczuć dreszczyk emocji związany z wędrówką wąskimi i ciemnymi przesmykami.

Przedstawiamy subiektywny przewodnik po 6 najpiękniejszych jaskiniach w Polsce.