Zamknij

Jeden z najsilniejszych cyklonów uderzył w Indie. Są ofiary śmiertelne

18.05.2021 09:06
Huragan
fot. Shutterstock

Mieszkańcy zachodniej części Indii przeżyli w ostatnim czasie prawdziwy koszmar. W wybrzeże kraju uderzył najsilniejszy od 20 lat cyklon. Towarzyszyły mu silny wiatr, bardzo wysokie fale i ulewne deszcze. Niestety żywioł odebrał życie kilkunastu osobom, a kilkadziesiąt jest zaginionych.

W ostatnich dniach do Indii dotarł cyklon Tauktae, który uznawany jest za jeden z najsilniejszych w ciągu 20 lat. Żywioł przyniósł ze sobą nie tylko silny wiatr, ale też ulewy i wzburzoną wodę wraz z wysokimi falami. Tak złe warunki doprowadziły do śmierci 16 osób. Kilkadziesiąt wciąż pozostaje zaginionych.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują siłę zjawiska. Na zachodzie kraju wciąż obowiązują ostrzeżenia przed niebezpiecznym warunkami atmosferycznymi. Ponadto 150 tys. osób zostało ewakuowanych w głąb lądu.

Jeden z najsilniejszych cyklonów uderzył w Indie. Są ofiary śmiertelne

Indie zmagają się ostatnio ze skutkami uderzenia cyklonu Tauktae. Żywioł dotarł do zachodnich wybrzeży kraju w poniedziałek. Specjaliści nie mają wątpliwości, że jest to najsilniejsze tego typu zjawisko w tym regionie od 20 lat. Towarzyszący mu wiatr osiąga prędkość nawet 190 km/h, co odpowiada huraganowi trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy ostrzegają, że może on przybrać na sile.

Niestety ogromna siła odebrała życie kilkunastu osobom, a kilkadziesiąt zaginęło. Władze mówią o aż 25 łodziach rybackich, których nie udało się do tej pory odnaleźć. Uniemożliwiają to wciąż padające ulewne deszcze, porywiste wiatry, a także wysokie fale.

Najgorzej sytuacja wygląda w takich regionach jak Gudźaratu, Kerala, Karnataka, Goa i Maharashtra. Cyklon poniszczył domy mieszkalne i inne budynki. Pozrywał też linie energetyczne, przez co wiele osób pozostaje bez prądu. Do tego powalił drzewa, które zablokowały drogi.

Już kilka dni wcześniej specjaliści wydawali liczne komunikaty ostrzegające przed niebezpiecznym zjawiskiem. W związku z nimi ewakuowano ok. 150 tys. osób. Pozamykano też porty i lotnisko w Bombaju. Do momentu uspokojenia się pogody wstrzymano także narodowy program szczepień przeciw COVID-19. A Indie są krajem, w którym koronawirus zbiera ogromne i śmiertelne żniwo. W ciągu doby przybywa tu nawet 400 tys. zakażeń.

Do sieci trafiły też nagrania, które pokazują, jakie szkody wyrządził cyklon. Przypominamy, że poprzednio tak silne zjawisko nawiedziło kraj w 1998 roku. Jak podaje portal TVN Meteo, wówczas zginęło 4 tys. osób.

Źródło: The Guardian, TVN Meteo