Zamknij

Jerozolima. Zwiedzanie „Świętego Miasta” Izraela

Redakcja
18.06.2018 14:52
Jerozolima
fot. Shutterstock

Jerozolima jest religijną stolicą świata, łączącą wyznawców różnych kultur i religii. To miasto przepełnione mistycyzmem i duchowością jak żadne inne na świecie. Bazylika Grobu Świętego, Ściana Płaczu czy Góra Oliwna to jedne z wielu obowiązkowych punktów zwiedzania „Świętego Miasta” Izraela.

Jerozolima jest największym miastem Izraela, jego stolicą oraz najważniejszym na świecie ośrodkiem wiary judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Dla Żydów to historyczna stolica królestwa Izraela, w której znajdowała się Arka Przymierza. Dla chrześcijan to miejsce, w którym Jezus został ukrzyżowany i zmartwychwstał. Wyznawcy islamu wierzą, że w Jerozolimie (na Wzgórzu Świątynnym) dostąpił wniebowstąpienia sam Mahomet. 

Większość zabytków znajduje się we Wschodniej Jerozolimie, której częścią jest Stare Miasto. Chociaż zajmuje ono jedynie km2, jest labiryntem uliczek oraz mieszanką religii, kultur oraz różnych stylów życia. Stare Miasto, widniejące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, otaczają mury obronne oraz cytadela. Główne wejście do tej części Jerozolimy tworzy Brama Jafy. Ale to tylko jedna z ośmiu bram miasta, które stanowią świetne punkty orientacyjne dla zwiedzających. Podpowiadamy, co warto zwiedzić w „Świętym Mieście” Jerozolimy.

1. Bazylika Grobu Świętego

To jedna z głównych atrakcji Starego Miasta Jerozolimy. Bazylika Grobu Świętego zajmuje teren zwany Golgotą lub Kalwarią – w czasach starożytnych obszar ten był wykorzystywany jako miejsce straceń skazańców. Chrześcijanie wierzą, że to właśnie tutaj został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Budowę świątyni rozpoczęto w IV wieku n.e., a za fundament posłużyła grota, w której złożono zdjęte z krzyża ciało Jezusa. Bazylika Grobu Świętego, nazywana kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, przyciąga rokrocznie miliony pielgrzymów i turystów. Codziennie odprawiane są tam msze. Wejście jest bezpłatne.

Zobacz także

2. Wzgórze Świątynne

To jeden z największych terenów sakralnych na świecie, królujący nad Starym Miastem i łączący trzy wielkie religie – judaizm, chrześcijaństwo oraz islam. Na Wzgórze Świątynne prowadzi drewniana kładka z placu przed Ścianą Płaczu – to jedyne wejście dla niemuzułmanów. W starożytności na tym terenie znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce Żydów. Obecnie na wzgórzu wznosi się Kopuła na Skale – jedno z najważniejszych muzułmańskich sanktuariów. 

Kopuła na skale - Jerozolima
fot. Shutterstock

Charakterystyczna złota kopuła skrywa kamień, na którym według Starego Testamentu Abraham miał złożyć w ofierze Bogu swojego jedynego syna Izaaka. Również w tym miejscu, wedle wierzeń muzułmanów, Mahomet dostąpił wniebowstąpienia. Na Wzgórzu Świątynnym znajduje się także meczet Al-Aksa zbudowany około VII wieku. W wyniku trzęsień ziemi oraz pożarów spora część tej świątyni została zniszczona, najstarsze fragmenty pochodzą z XIII i XIV wieku.

3. Ściana Płaczu

To najświętsze miejsce dla wyznawców judaizmu. Ściana Płaczu, nazywana też Zachodnim Murem, stanowi jedyną pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej zburzonej przez Rzymian w 70 roku. Niemal o każdej porze dnia można tutaj spotkać modlących się Żydów.

Przestrzeń bezpośrednio pod Ścianą Płaczu podzielona jest na dwie części – dla mężczyzn i kobiet. Po zbliżeniu się do murów można zobaczyć setki białych, powtykanych w szczeliny kartek papieru kryjących prośby i modlitwy do Boga. Wchodzących na plac obowiązuje odpowiedni, skromny ubiór. Przy wejściu można wypożyczyć chustę na głowę dla kobiet oraz jarmułkę dla mężczyzn.

Zobacz także

4. Góra Oliwna

Już od czasów chrześcijańskich miejsce to uważane było za święte. Na szczycie Góry Oliwnej oraz na jej stokach znajdują się liczne sanktuaria oraz miejsca święte, m.in. Kopuła Wniebowstąpienia, Grób Najświętszej Maryi Panny czy Kościół Pater Noster. Ważnym miejscem jest także Ogród Oliwny (Getsemani), gdzie Jezus spędził ostatnie godziny swego życia.

Góra Oliwna_Jerozolima
fot. Fotolia

Niemal całe zbocze świętej góry pokrywa cmentarz żydowski – największy, najstarszy i podobno najdroższy na świecie. Według żydowskiej tradycji właśnie tędy ma przejść Mesjasz, wskrzeszając po drodze zmarłych.

5. Jad Waszem

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu, jak brzmi pełna jego nazwa, znajduje się na zboczu Wzgórza Pamięci. Miejsce to powstało w 1953 roku w celu zbierania świadectwa historycznego o ofiarach i sprawcach Holokaustu oraz tych, którzy w obliczu tej ogromnej tragedii nie pozostali obojętni.

W alei przy Jad Waszem posadzone są drzewa upamiętniające Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, czyli osoby, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. Są wśród nich drzewka posadzone przez Polaków, w tym m.in. Władysława Bartoszewskiego, Irenę Sendler czy Leopolda Socha.

Zobacz także

6. Muzeum Izraela

To bez wątpienia największe i najbardziej okazałe muzeum w całym Izraelu. Rokrocznie odwiedza je prawie milion osób. Główny budynek kompleksu podzielony jest na cztery działy – sztuki, judaizmu, archeologii i młodzieży. Każdy z nich obejmuje szeroką ofertę wystaw, prezentacji, publikacji i programów edukacyjnych. Niesamowicie prezentuje się Skrzydło Judaików i Etnografii, w którym umieszczono aż cztery zabytkowe synagogi przeniesione do muzeum z trzech kontynentów.

Jerozolima: to warto wiedzieć przed podróżą

Jak się ubrać, co zabrać?
Jeśli nastawiamy się na całodzienne zwiedzanie, warto pamiętać o wygodnych butach i butelce wody. Bardzo ważny jest też odpowiedni ubiór – skromny, niewyzywający – szczególnie w miejscach ważnych religijnie i kulturowo dla mieszkańców Izraela, np. bazylika Grobu Świętego, Wzgórze Świątynne, Jad Waszem czy dzielnica żydowska Mea Szearm. Kobiety nie powinny mieć spodenek czy krótkich spódnic, bardzo ważne są również zakryte ramiona. W niektórych miejscach stosowne jest, aby mieć dodatkowo chustkę na głowie. Mężczyźni również muszą właściwie się przygotować – długie spodnie i najlepiej koszula.

Jak dojechać do Jerozolimy?
Nie ma połączeń lotniczych do Jerozolimy. Najbliżej położone jest lotnisko Ben Gurion (ok. 50 km). Do Jerozolimy kursują autobusy ze wszystkich większych miast Izraela. Główny dworzec znajduje się na krańcu Yafo Road. Dotarcie stamtąd do Starego Miasta zajmuje pieszo ok. pół godziny, można również skorzystać z tramwaju lub autobusu.

Źródło: Ziemia Święta i Jordania. Przewodnik 3 w 1, Derlicki Dominik, Explore! Guide, 2016

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC