Zamknij

Najpiękniejsze jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

01.04.2020 09:27
Jezioro w Polsce
fot. Shutterstock

Przepiękne krajobrazy, doskonale warunki do aktywnego spędzenia czasu na wodzie i odpoczynek z dala od nadmorskiego zgiełku – polskie jeziora są doskonałym pomysłem na weekend. Oprócz fantastycznych widoków i „świętego spokoju” wiele z tych miejsc szczyci się doskonałą jakością wody potwierdzoną certyfikatem.  Które jeziora w Polsce warto odwiedzić? Podpowiadamy.

Chociaż jeziora w Polsce zajmują niecały jeden procent powierzchni kraju, zdecydowanie jest w czym wybierać i gdzie odpoczywać. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po 10 najpiękniejszych polskich jeziorach.

Jezioro Niegocin

To jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior na Warmii i Mazurach. Jest zarazem trzecim pod względem powierzchni akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (ma powierzchnię 2604 ha i linię brzegową o długości 35 km). Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy oraz do Pisza.

jezioro Niegocin
fot. Shutterstock

Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno, z kolei we wschodniej części znajduje się wyspa Grajewska Kępa, nazywana „wyspą miłości”. Ta potoczna nazwa związana jest legendą o nieszczęśliwym uczuciu pomiędzy córką rybaka mieszkającą na wyspie a młodzieńcem ze stałego lądu. Wokół jeziora położonych jest też wiele ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcyjne miejscowości turystyczne takie jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajwo, Bystry i Strzelce. W sezonie letnim miejsca te cieszą się sporą popularnością.

ZOBACZ TAKŻE: Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc

Jezioro Łebsko

To urokliwe jezioro w województwie pomorskim odgrodzone jest od Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją. Akwen znajduje się wewnątrz chronionego terenu Słowińskiego Parku Narodowego. Północny brzeg jeziora stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami.

Łebsko jest płytkie, dzięki czemu bezpieczne miejsce do nauki windsurfingu i kitesurfingu. W sezonie letnim organizowane są żeglugi pasażerski po jeziorze (ruszają z przystani w Rąbce). Rejsy odbywają się do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce (dawnego terenu badawczo-doświadczalnego) oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Jezioro Śniardwy

Śniardwy, nazywane perłą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to największe polskie jezioro (ma 113,4 km² powierzchni). Cały obszar tego akwenu jest częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna, w wielu miejscach jest bardzo płytkie i kamieniste, stanowi niemałe wyzwanie dla wielbicieli żeglarstwa. To jednak zdecydowanie nie odstrasza amatorów tego sportu – przez jezioro prowadzi popularny szlak żeglugi mazurskiej. Nad jeziorem położone są miejscowości takie jak Popielno, Niedźwiedzi Róg, Nowe Guty, Zdęgowo czy Łuknajno.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze jeziora na Mazurach. 8 miejsc, które warto odwiedzić

Jezioro Solińskie

To polskie jezioro nazywane jest czasem „bieszczadzkim morzem”. Poziom wód jeziora często ulega zmianom, ponieważ jego głównym zadaniem jest retencja chroniąca dolinę Sanu przed powodzią. W 1960 roku powstała tu gigantyczna zapora – w jej wnętrzu znajduje się hydroelektrownia, którą warto odwiedzić.

Solina
fot. Shutterstock

To znane w rejonie Bieszczad jezioro jest atrakcją dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Można wybrać się na przejażdżkę statkiem, wypożyczyć kajak, rower wodny lub żaglówkę. W sezonie nad brzegiem zalewu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie leżaka czy koca. Nad utworzonym w początku lat 60. XX wieku zbiornikiem znajduje się kilka znanych miejscowości wypoczynkowych, m.in. Solina, Myczkowce czy Polańczyk.

Jezioro Solina to najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce. Skomplikowana linia brzegowa, urwiste skalne brzegi, bogata fauna i flora oraz kilka miejscowości turystycznych nadają temu miejscu niepowtarzalny koloryt.

ZOBACZ TAKŻE: Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

Jezioro Hańcza

To najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej Europie (ma aż 108,5 metra głębokości). Wody tego akwenu są niezwykle czyste – widoczność wynosi od 3 do 6 metrów (w zależności od pory roku). To popularne miejsce wśród miłośników nurkowania.

Jezioro Hańcza znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Z powierzchnią 304 ha jest jednym z największych jezior na Suwalszczyźnie.

Jezioro Ukiel

Jezioro Ukiel znajduje się na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna. Jest największym, najgłębszym i – gdy spojrzymy na jego kształt – najbardziej „pokrzywionym” jeziorem – stąd też wzięła się potoczna nazwa jezioro Krzywe.

Jezioro Ukiel
fot. Shutterstock

W sezonie letnim staje się centrum rekreacyjnym mieszkańców i turystów. Najbardziej popularnym miejscem jest plaża miejska w południowej części jeziora. Choć brzegi jeziora są przeważnie wysokie i strome, dobry dostęp do wody jest z niemal każdej strony – korzystają z tego zarówno amatorzy dzikich plaż, jak również tych bardziej zagospodarowanych terenów.

ZOBACZ TAKŻE: Okuninka: wypoczynek nad Jeziorem Białym

Jezioro Drawsko

To polskie jezioro, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na Pojezierzu Drawskim (w województwie zachodniopomorskim). Miejsce to może pochwalić się aż dwunastoma wyspami – największa z nich to Bielawa (piątą pod względem powierzchni wyspa jeziorna w Polsce).

Jezioro Drawsko
fot. Wikimedia Commons

Drawsko jest też drugim jeziorem po Hańczy pod względem głębokości w Polsce. Co więcej, należy do grona najczystszych jezior w zachodniopomorskim. 

ZOBACZ TAKŻE: Planujesz wakacje nad morzem? Oto 8 najlepszych kurortów nad Bałtykiem

Jezioro Jasne (Czyste) 

Jezioro Jasne, znane też jako Jezioro Czyste, jest wyjątkowym miejscem na mapie Warmii i Mazur. Znajduje się na Pojezierzu Iławskim, a swoją nazwę zawdzięcza niezwykle przejrzystej wodzie (światło dociera na głębokość 14–15 m).

Jezioro oraz przylegające do niego tereny tworzą Rezerwat Jasne, będący częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego – położonego na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Jezioro Jeziorak

Teren Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego obejmuje tak naprawdę dwa jeziora – wspomniane wcześniej jezioro Jasne oraz jezioro Jeziorak, nad którym leży miasto Iława. Akwen łączy się z Ostródą i Kanałem Elbląskim. W środkowej części jeziora znajduje się kilka wysp (największe to Wielki Ostrów i Wielki Bukowiec).

Jezioro Jeziorak
fot. Shutterstock

Jeziorak ma najdłuższą linię brzegową w Polsce – 27,5 metrów. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Z Jezioraka można dostać się kanałami na Jezioro Drwęckie w okolicach Ostródy i dalej do Starych Jabłonek.

ZOBACZ TAKŻE: Bory Tucholskie na weekend. Najpiękniejsze miejsca i szlaki

Jezioro Piaseczno

To jezioro należy do najczystszych w kraju (pierwsza klasa czystości). Wyróżnia się też wysoką przejrzystością wody (do 5 m). Jezioro Piaseczno, położone na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim (w województwie lubelskim) jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym – w sezonie ściąga tu spora liczba wypoczywających.

Ale miejsce to kryje też swoje tajemnice. Na dnie jeziora zatopiony jest niemiecki samolot Junkers zestrzelony w czasach II wojny światowej – wrak maszyny stanowi obecnie obiekt poszukiwań nurków.

ZOBACZ TAKŻE: 

RadioZET.pl/NC