Zamknij

Jezioro Jasne. Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce

23.06.2020 15:28
Jezioro Jasne
fot. Facebook/Kraina Kanału Elbląskiego

Jezioro Jasne, znane też jako Jezioro Czyste, jest miejscem niezwykłym. Woda jest tutaj tak czysta, że światło dociera na głębokość 14-15 metrów. Dzięki temu podwodny świat widać jak na dłoni. 

Jezioro Jasne oraz przylegające do niego tereny tworzą Rezerwat Jasne będący częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego (na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego). W ostatnim czasie miejsce to zdobywa coraz większą popularność. 

Jezioro Jasne: jedno z najczystszych w Polsce

Nazwa jeziora nie jest przypadkowa. Akwen ma tak czystą wodę, że jego dno jest widoczne w większości miejsc - światło dociera na głębokość 14-15 metrów. Woda w akwenie pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku - to właśnie sprawia, że jest niezwykle przejrzysta (to tzw. jezioro oligotroficzne).

Choć można zobaczyć dno jeziora, warto mieć świadomość, że podwodna fauna i flora jest tutaj raczej uboga. Ma na to wpływ skład i charakter wody - wyróżnia się wysoką kwasowość (ph=4,3).

Chociaż tak przejrzysta woda Jeziora Jasne zachęca do kąpieli, niestety jest to zabronione. Na terenie całego rezerwatu Jasne obowiązuje zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych.

ZOBACZ TAKŻE:

Najpiękniejsze jeziora na Mazurach. 8 miejsc, które warto odwiedzić
Okuninka: wypoczynek nad słynnym Jeziorem Białym

Jezioro Jasne: jak dojechać? 

Do rezerwatu Jasne, na którego terenie znajduje się jezioro, dojedziemy samochodem drogą z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Można zatrzymać się na niewielkim parkingu leśnym położonym nieopodal wsi Jeziorno. Dalej prowadzi już szlak edukacyjny przygotowana przez nadleśnictwo (ok. 1 km z parkingu). Dookoła jeziora Jasne wyznaczona jest trasa spacerowa wyróżniona kolorem żółtym.