Oceń
Kisajno leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. To tak naprawdę jedno z sześciu połączonych kanałami jezior, tworzących kompleks znany pod nazwą „Mamry”. Kisajno ma również rozwiniętą linię brzegową, urozmaiconą zatokami i 18 wyspami, które składają się na piękno i niezwykłe bogactwo tego mazurskiego zakątka.
Jezioro Kisajno tworzy kompleks jezior „Mamry” wspólnie z pięcioma innymi akwenami — Mamry Północne (zwane właściwymi), Kirsajty, Dargin, Święcajty, Dobskie. Do mniej więcej XVI wieku jeziora te były połączone jedynie strumieniami. Z upływem lat, m.in. wraz z wybudowaniem młyna i zapory wodnej w Węgorapie, poziom wody podniósł się na tyle, że stanowią teraz jeden akwen. Dziś jeziora połączone są kanałami i tworzą niesamowity przyrodniczo teren w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.
Jezioro Kisajno: rezerwat przyrody
Jezioro Kisajno wyraźnie dzieli się na część południową — płytszą, z wyspami, obficie zarośniętą, oraz północną — głębszą, o mniej urozmaiconej linii brzegowej. W całym kompleksie jezior Mamry znajdują się 33 wyspy o łącznej powierzchni ponad 200 ha. Najwięcej wysp, bo aż 18, znajduje się właśnie w części jeziora Kisajno. Z tego powodu jego powierzchnia wydaje się znacznie mniejsza, niż jest w rzeczywistości.
Wszystkie wyspy na obszarze Kisajno są rezerwatami przyrody, co oznacza, że nie wolno do nich przybijać. Jezioro Kisajno ma 8,5 kilometrów długości i około 3 kilometrów szerokości. Do tych wymiarów należy dodać także maksymalną głębokość jeziora Kisajno, która wynosi 25 metrów.
ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze jeziora na Mazurach. 8 miejsc, które warto odwiedzić
Jezioro Kisajno w liczbach:
- powierzchnia - 18,96 km²
- średnia głębokość jeziora Kisajno - 8,4 m,
- maksymalna głębokość jeziora Kisajno - 25 m,
- długość - 8500 m,
- szerokość jeziora- 3000 m,
- długość linii brzegowej - 50100 m.
Jezior Kisajno: szlak żeglugowy
Północna część jeziora Kisajno to ruchliwy w letnim sezonie szlak żeglugowy pomiędzy Giżyckiem a Sztynortem lub Węgorzewem. Drugi szlak, bardziej ukryty i mniej eksplorowany, to tzw. Łabędzi Szlak – na zachód od wysp. Charakteryzuje się oprócz mniejszego tłoku urokliwymi zatoczkami, miejscami do przybicia i urozmaiconą linią brzegową.
Południowe brzegi jeziora są zabudowane i wykorzystane gospodarczo, więc nie ma tu gdzie przybić, do większej części brzegu w ogóle nie wolno przybijać. Na wodach jeziora Kisajno kręcono scenę na łodzi z filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza.
W nocy, z soboty na niedzielę (18 sierpnia), na terenie jeziora Kisajno doszło do wypadku. 39-letni Piotr Woźniak-Starak i towarzysząca mu 27-letnia mieszkanka Łodzi, wypadli z motorówki do wody. Kobieta dopłynęła o własnych siłach do brzegu, natomiast Piotr Woźniak-Staraka był poszukiwany od niedzieli rano.
ZOBACZ TAKŻE:
- Najpiękniejsze jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić
- Warmińsko-mazurskie: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych miejsc
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł
