Zamknij

Kultowe jezioro z "Dirty Dancing" odradza się. Po 12 latach znów wypełnia się wodą

16.07.2020 12:41
Dirty Dancing - taniec w jeziorze
fot. YouTube/screen

Jezioro Mountain Lake w stanie Wirginia zostało rozsławione za sprawą „Dirty Dancing”. Kiedy w 1987 roku kręcono tu sceny do filmu, nikt nie przypuszczał, że z upływem czasu zniknie. W 2008 roku jezioro całkowicie wyschło i przestało być atrakcyjne dla przybywających tu turystów. W ostatnim czasie nieoczekiwanie zaczęło wypełniać się wodą. 

Gdy 12 lat temu jezioro Mountain Lake całkowicie zniknęło, fani "Dirty Dancing" obawiali się, że już nigdy nie zobaczą tego legendarnego jeziora. Na szczęście natura okazała się łaskawa, bo akwen zaczyna się odradzać...

Jezioro z "Dirty Dancing" znów wypełnia się wodą

Mountain Lake Lodge to popularne miejsce wśród fanów "Dirty Dancing". Turyści z różnych zakątków świata przyjeżdżają tu, by podążać śladami filmowych bohaterów. Właśnie tu znajduje się jezioro, nad którym Patrick Swayze i Jennifer Gray ćwiczyli swój taniec i gdzie została nakręcona scena, która na stałe wpisała się w historię kina. Zachowały się też m.in. domek, gdzie "Baby" (grana przez Grey) mieszkała z rodziną oraz pawilon, w którym goście pobierali lekcje tańca. 

Niestety, 12 lat temu Mountain Lake, wyschło i wydawało się, że nie odzyska swej dawnej świetności. Okazuje się jednak, że jest nadzieja na odzyskanie legendarnego jeziora. 

Jak informuje CNN, od tegorocznej wiosny w jeziorze przybywa wody. Jest to efekt obfitych opadów deszczu w ostatnich miesiącach. 

– Obecnie około jedna trzecia jeziora jest pełna wody. To bardzo ekscytujące. Goście są bardzo podekscytowani, ponieważ przez długi czas było tu sucho i jezioro wyglądało jak łąka. Jest tu zdecydowanie piękniej, gdy Mountain Lake wypełniło się wodą – powiedział dyrektor generalny Mountain Lake Lodge, Heidi Stone.

Jak oceniają naukowcy, tak duże różnice w stanie wody zdarzają się tam co 400 lat. To prawdopodobnie jedyne jezioro na świecie, w którym następuje proces zanikania wody (samooczyszczania z osadu znajdującego się na dnie zbiornika) oraz jej przybywania, przez co zbiornik staje się większy i głębszy. 

– To górskie jezioro jest absolutnie wyjątkowe, nie tylko w Appalachach, ale i na całym świecie – powiedział Jon Cawley z Roanoke College.

Źródło: CNN