Zamknij

Jezioro Rożnowskie niczym wysypisko śmieci. Przerażający widok polskiego kąpieliska

Redakcja
01.08.2018 09:31
Jezioro Rożnowskie jak wysypisko
fot. Facebook/Nowosądecki Klub Motorowodny

Po nawałnicach w województwie małopolskimi, Jezioro Rożnowskie jest w przerażającym stanie. Na powierzchni wody unoszą się ogromne ilości śmieci.

Jak podaje TVN24, w tej sytuacji "winowajcą" jest najprawdopodobniej rzeka Dunajec, która podczas silnych opadów deszczu wezbrała i zbierała z brzegów wszystko, co tam leżało, w tym również śmieci. Następnie zanieczyszczona woda z rzeki wpadła do jeziora.

Jezioro Rożnowskie zamieniło się w wysypisko śmieci

Na powierzchni wody oprócz patyków i liści unoszą się plastikowe butelki, słoiki, pieluchy, niedopałki papierosów i opakowania po jedzeniu. Mieszkańcy i przyjezdni są przerażeni tym widokiem i zastanawiają się, dlaczego jeszcze nie posprzątano. – Samo się to nie zrobiło, rzeka zebrała z brzegów wszystkie śmieci. Trzeba z tym zrobić porządek. Dziwię się troszeczkę lokalnym władzom, że nie walczą o turystów i wędkarzy – zauważa jeden z mężczyzn wypoczywających nad jeziorem.

Zdjęcia Jeziora Rożnowskiego umieszczono m.in. na fanpage'u Nowosądeckiego Klubu Motorowodnego. Tam też podano informację o odwołanych zawodach z powodu zanieczyszczenia kąpieliska. 

Komentujący zastanawiali się nad pochodzeniem śmieci i warunkach do kąpieli: "Tak czy siak, przykra sprawa. Skądś się te śmieci wzięły.... Lecz w 99 proc. są to śmieci pozostawione w innych miejscach, niż w miejscach do tego wyznaczonych". W komentarzach pod postem pojawiają się również filmiki przedstawiające w jezioro w opłakanym stanie. 

Zobacz także

Kto posprząta jezioro?

Józef Tobiasz, wójt gminy Gródek nad Dunajcem, w rozmowie z TVN24 tłumaczy, że problemem jest wyłowienie śmieci, które pływają w jeziorze. - Kiedy woda opada i są na brzegu, wówczas od razu są sprzątane - zapewnia.  Tobiasz dodaje również, że gmina nie może przeznaczać pieniędzy na sprzątanie Jeziora Rożnowskiego, bo wtedy musiałaby podnieść mieszkańcom opłaty za wywóz odpadów. Przedstawiciele spółki Tauron, do której należy elektrownia na Jeziorze Rożnowskim, podkreślają, że firma nie jest właścicielem jeziora, ale usuwają śmieci na tyle, na ile pozwalają na to warunki pogodowe - informuje TVN24.

Jezioro Rożnowskie, położone ok. 12 km na północ od Nowego Sącza, powstało w wyniku spiętrzenia Dunajca w obrębie Pogórza Rożnowskiego. Akwen pełni przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową, energetyczną (z wód jeziora korzysta elektrownia) i rekreacyjną. 

Przeczytaj także:

Sinice w Bałtyku. Lista zamkniętych kąpielisk

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC