Zamknij

Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje

Nina Czochara
08.04.2019 16:24
Pieskowa Skała
fot. Shutterstock

Jura Krakowsko-Częstochowska to niezwykła kraina z malowniczymi dolinami, jaskiniami, zamkami, bogata w zabytki architektury oraz przepiękne krajobrazowo tereny. Ten obszar Polski z pewnością spodoba się tym, którzy chcą spędzić aktywny czas z rodziną. Maczuga Herkulesa, Grota Łokietka czy zamek Pieskowa Skała to tylko początek atrakcji na mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jura Krakowsko-Częstochowska rozciąga się w południowej Polsce i obejmuje 80-kilometrowy pas pomiędzy Krakowem i Częstochową. W tutejszym pejzażu odznaczają się średniowieczne zamki, eleganckie pałace, zabytkowe drewniane kościółki, muzea oraz skanseny. Oprócz wielu szlaków pieszych znajdziemy też liczne szlaki rowerowe, ścieżki dydaktyczne oraz miejsca dla miłośników jazdy konnej. W tym regionie Polski każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej? Podpowiadamy.

Ojcowski Park Narodowy: śladami Łokietka

Ten najmniejszy w Polsce park narodowy jest niezwykłym terenem przyrodniczym. Na miejscu można podziwiać wapienne skały – z maczugą Herkulesa na czele, ruiny zamku oraz jaskinie. 

Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Grota Łokietka – to tutaj według legendy przez sześć tygodni skrywał się przebywający na wygnaniu monarcha. Dla zwiedzających udostępniono część jaskini o długości 270 metrów – trasa obejmuje salę Rycerską oraz Sypialnianą. Nieco krótsza jest Jaskinia Ciemna – wyznaczoną trasę można zwiedzać z przewodnikiem. Warto zabrać latarkę, gdyż wewnątrz nie ma oświetlenia elektrycznego.

maczuga Herkulesa - Ojcowski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Obowiązkową atrakcją powinien być spacer Doliną Prądnika. Tuż przed zamkiem w Pieskowej Skale uwagę zwraca maczuga Herkulesa – wapienna skała o charakterystycznym kształcie. Według legendy słynna Maczuga znalazła się w dolinie za sprawą diabła. Była to jedna z trzech prac wykonanych na rozkaz czarnoksiężnika Twardowskiego.

Zwiedzając teren Ojcowskiego Parku Narodowego, warto zatrzymać się też przy zamku w Ojcowie. Twierdza, obecnie w formie ruiny, została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Z murów zamku roztacza się piękny widok na dolinę Prądnika. 

Zobacz także

Jura Krakowsko-Częstochowska – Szlak Orlich Gniazd i najpiękniejsze zamki

W pejzażu Jury Krakowsko-Częstochowskiej przeważają zamki i dawne warownie, które zostały w większości wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego dla obrony obszarów przygranicznych. Do dziś w większości zachowały się jedynie ruiny bądź fragmenty zamków, które wznoszą się na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda – stąd też wzięła się nazwa głównego szlaku wiodącego poprzez Jurę od zamku do zamku – Szlak Orlich Gniazd.

Zamek w Podzamczu (Ogrodzieniec)
W Ogrodzieńcu zachowały się jedne z największych w Polsce ruiny zamku. Budowla, wzniesiona w XVI wieku, należała do najświetniejszych warowni swoich czasów. To dobre miejsce na rodzinną wycieczkę – wstęp jest płatny.

Zamek Pieskowa Skała
Budowla ta nazywana jest często perłą architektury renesansowej. Zamek znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i zawieszony jest niejako na skałach. W miejscu tym kręcono wiele scen do kultowych seriali, w tym „Janosika”, „Stawki większej niż życie” czy „Podróży za jeden uśmiech”.

Ruiny zamku Smoleń
Dobrze zachowane pozostałości XIV-wiecznego zamku wznoszą się na stromej, zalesionej górze w Smoleniu. Głównym elementem budowli jest średniowieczna, wysoka na 16 metrów wieża dostępna dla zwiedzających. Można też bezpłatnie wejść na szczyt.

zamek Smoleń
fot. Shutterstock

Przeczytaj także:  Zakopane: co warto zwiedzić? 10 największych atrakcji miasta

Zamek Bobolice
Dawne ruiny zamku, przejęte przez prywatnego właściciela, zostały odbudowane i udostępnione w postaci muzeum dla zwiedzających. Zamek w Bobolicach znajduje się w północnej części Jury. Wstęp do tego miejsca jest płatny.

Zamek Mirów
Jeden z piękniejszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Monumentalna twierdza, mocno zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, jest jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – choć zamek powstał prawdopodobnie na początku wieku XIV, przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Obecnie zamek w Mirowie można podziwiać tylko z zewnątrz.

Zamek w Olsztynie
Ta twierdza została wzniesiona na rozległym wzgórzu na polecenie Kazimierza Wielkiego. Niestety, podobnie jak większość warowni w okolicy, została zniszczona podczas potopu szwedzkiego. Do dziś zachowały się fragmenty murów i dwie wieże.

Przeczytaj także: 

• Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

• Okolice Krakowa: co warto zwiedzić? 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

Najciekawsze miasta Jury

Ojców
Ojców i jego atrakcje znajdują się w bardzo malowniczym obszarze objętym ochroną poprzez najmniejszy w Polsce – Ojcowski Park Narodowy. Niezwykle urodziwa dolina Prądnika oferuje turystom ciekawe nie tylko zabytki architektury, ale również niezwykłe obiekty przyrodnicze.

Kraków
Do odwiedzania Krakowa chyba nikogo nie trzeba zachęcać, bo miasto to cieszy się – w pełni zasłużenie – niesłabnącą popularnością wśród turystów. Wśród obowiązkowych punktów Krakowa trzeba wymienić historyczne Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, przepiękny krajobrazowo Zakrzówek czy Kopiec Kościuszki, z którego rozciąga się imponująca panorama miasta.

Kraków
fot. Shutterstock

Częstochowa
To miasto niemal każdemu kojarzy się z górującym nad miastem kompleksem zabudowań sakralnych – Jasną Górą – czyli popularnym miejscem pielgrzymek turystów z Polski. Warto trochę czasu poświęcić również na spacer częstochowskimi ulicami i poznać inne zabytki miasta. Częstochowa jest też dobrym punktem wypadowym na jurajskie szlaki.

Krzeszowice
Krzeszowice wraz ze swoimi najbliższymi okolicami poprzecinane są gęstą siecią szlaków turystycznych, którymi można dotrzeć do wielu ciekawych obiektów. Wśród najcenniejszych zabytków warto wymienić pałac Potockich oraz pałac Vauxhall.

Sławków
To niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasteczko położone na krańcu Jury. Warto odwiedzić Rynek w Sławkowie ze średniowiecznym układem architektonicznym i zobaczyć ruiny zamku biskupów krakowskich odkryte w wieku XX.

Zobacz także

Atrakcje turystyczne Jury dla rodzin i aktywnych

Park Miniatur w Piasku
W parku można zobaczyć kamienne makiety najstarszych zamków w Polsce (w skali 1:20) oraz repliki machin oblężniczych. Po wielu miesiącach gromadzenia materiałów archiwalnych architekci odtworzyli ze szczegółami krajobrazowymi cały Szlak Orlich Gniazd. W pobliżu działają również restauracje czy place zabaw. Park Miniatur jest dobrym miejscem dla rodzin.

Park Linowy w Ogrodzieńcu
Tutaj z pewnością znajdą coś dla siebie wielbiciele mocniejszych wrażeń. Park Linowy w Ogrodzieńcu to 32 przeszkody rozmieszczone na wysokości od 5 do 10 metrów. Park położony jest w przepięknej scenerii średniowiecznego zamku „Ogrodzienieckiego” w Podzamczu.

Punkt widokowy Czubatka
Wzgórze Czubatka (382 m n.p.m.) w miejscowości Klucze jest idealnym punktem do podziwiania piękna krajobrazu Pustyni Błędowskiej. Widok, zwłaszcza przy zachodzącym słońcu, jest naprawdę niepowtarzalny.

Ruchoma szopka w Olsztynie
Ta niezwykła szopka, autorstwa Jana Wiewióra, składa się z ponad 800 drewnianych figur, z czego 300 rzeźb jest ruchomych. Feeria barw i szczegółów jest naprawdę niezwykła.

Przeczytaj także:

• Lubelskie: 8 miejsc, które warto zobaczyć

• Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

• Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

• Sudety: co warto zwiedzić? Oto 9 najciekawszych miejsc i atrakcji

Źródło: "Polska z dzieckiem. Przewodnik dla całej rodziny", Praca zbiorowa, Pascal, 2008

___

RadioZET.pl/NC