Zamknij

Kalamata w Grecji: atrakcje i dojazd. Zwiedzanie greckiego miasteczka

Nina Czochara
18.10.2019 15:56
Kalamata w Grecji
fot. Shutterstock

Kalamata to największe miasto na greckim półwyspie Peloponez. Choć nie może poszczycić się dużą liczbą zabytków czy ciekawą architekturą jak inne greckie miasta, przyciąga swoją kameralnością, spokojem i najwyższej jakości oliwkami i oliwą. Co warto zobaczyć w greckiej Kalamacie?

Kalamata położona jest w południowo-zachodniej części Peloponezu. Choć to niewielkie i kameralne miasteczko, warto poświęcić choćby jeden dzień na jego zwiedzanie i wypoczynek na tutejszej plaży. Kalamata ma całkiem dobrze rozwiniętą sieć tras rowerowych, więc można ją bez problemu zwiedzić na dwóch kółkach. Wypożyczając skuter, można dodatkowo pojechać i zwiedzić pobliskie Pylos, Methoni czy Messini.

Ryanair ogłosił w ostatnim czasie uruchomienie w sezonie letnim nowego połączenia z Gdańska do Kalamaty. Ta nowość w siatce lotów irlandzkiego przewoźnika może przyciągnąć większą liczbę polskich turystów. Z czego słynie Kalamata i jakie atrakcje oferuje? 

Kalamata: zabytki greckiego miasteczka

Kalamata, w porównaniu do innych greckich miast, nie może pochwalić się wspaniałą zabudową czy licznymi zabytkami. Jest to rejon bardzo aktywny sejsmicznie – w czasie największego na tym terenie trzęsienia ziemi w 1986 roku zginęło 20 osób. W kolejnych latach sporadycznie pojawiały się lekkie wstrząsy (7,3 w skali Richtera), wywołujące panikę wśród mieszkańców. 

Kalamata
fot. Shutterstock

Nie oznacza to jednak, że na terenie Kalamaty nie ma czego zwiedzać. Wśród niewielu zachowanych zabytków najciekawszy jest frankoński zamek Geoffreya Villehardouin wzniesiony przez krzyżowców w XIII wieku. Warto odwiedzić też niewielki, pochodzący z X wieku kościół (The Church of Agioi Apostoloi), który jest niejako symbolem miasta. Na wielbicieli zwiedzania czeka też Messeńskie Muzeum Archeologiczne (z cennymi zabytkami archeologicznymi) czy też Muzeum Militarne prezentujące różne rodzaje broni i mundurów wojskowych Greków na przestrzeni wieków. W Kalamacie znajdują się też galerie sztuki z ok. 500 eksponatami sztuki greckiej.

Zobacz także

Kalamata: oliwki i plaże

Kalamata słynie z masowej produkcji najwyższej jakości oliwy i oliwek. Najbardziej znany wyrób tego greckiego miasteczka to oliwki Kalamon – Elies Kalamon. Warto usiąść w jednej z tawern lub restauracji i skosztować w formie antipasti lub jako dodatek do sałatek.

Kalamata
fot. Shutterstock

W Kalamacie znajdzie się też miejsce na plażowanie. Całe wybrzeże to tak naprawdę piaszczysto-kamienisty odcinek z publicznymi plażami, wzdłuż których ciągnie się pasmo restauracji i kawiarni. Panują tutaj też świetne warunki do morskich kąpieli. W szczycie sezonu letniego możemy tu spotkać sporo turystów. 

Zobacz także

Kalamata: jak dojechać?

Większość osób odwiedza Kalamatę przy okazji podróży na Peloponez lub do Aten (bezpośrednie loty z Polski). 

  • Samochodem z Aten. Kalamata znajduje się około 250 km od Aten. Drogami greckimi dojazd samochodem zajmuje około 2 godzin.
  • Autobusem z Aten. Do Kalamaty dojedziemy autokarem KTEL Messinias – ok. 2,5 godziny drogi. Koszt biletu w jedną stronę ok. 25 euro. 
  • Samolotem. Na Kalamacie jest niewielki port lotniczy – Kalmata Airport. Ryanair ogłosił, że od 3 czerwca do 30 września 2020 roku będzie latał na tej trasie z Gdańska do Kalamaty 2 razy w tygodniu: w środy i soboty.  

ZOBACZ TAKŻE:

Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie

Kreta – co warto zobaczyć i czego spróbować? Odkrywamy atrakcje wyspy
___

RadioZET.pl/NC