Zamknij

Kalifornia: co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miasta, atrakcje i parki

Nina Czochara
03.12.2019 16:46
Los Angeles
fot. Shutterstock

Kalifornia, położona na zachodnim wybrzeżu USA, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajobrazowo stanów. Słynie z niesamowitych parków narodowych, rozległych winnic, ekstremalnie gorącej Doliny Śmierci, pełnego przepychu Los Angeles oraz słynnego na całym świecie Disneylandu. Co warto zobaczyć w Kalifornii? Podpowiadamy.

Kalifornia jest trzecim co do wielkości (po Alasce i Teksasie), a zarazem najbogatszym stanem w USA. W tej części zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych łączą się góry, pustynie, gęste lasy oraz ocean z pięknymi piaszczystymi plażami. Nie można zapominać też o tętniących życiem miastach, tj. San Francisco czy Los Angeles, oraz Dolinie Krzemowej wyróżniającej się atmosferą nowych technologii. Zachęca też klimat – słońce świeci tu 280 dni w roku. Zwiedzamy Kalifornię – niezwykły stan USA.

Kalifornia: najciekawsze miasta i regiony

Kalifornia niemal każdemu kojarzy się z Los Angeles, słynnym Miastem Aniołów. A jeśli Los Angeles, to oczywiście Hollywood. Obowiązkowym punktem odwiedzin powinna być Aleja Sław (Walk of Fame), czyli słynny deptak, na który składa się ponad 2,5 tys. gwiazd z nazwiskami i odciśniętymi dłońmi celebrytów.

Hollywood
fot. Unsplash

W planie zwiedzania Los Angeles warto uwzględnić też Venice – dzielnicę, artystów, hipsterów i studentów – tutaj można poczuć nieco inną atmosferę miasta. Spragnieni morza i plaży powinni wybrać się na krótką wycieczkę poza miasto. Kilkanaście minut jazdy od Los Angeles znajduje się Malibu, urokliwy nadmorski kurort – raj dla miłośników plażowania i surferów.

San Francisco to kolejne, miasto, które powinno być obowiązkowym punktem w czasie odkrywania stanu Kalifornia. Usytuowane na wzgórzach miasto słynie ze stromych uliczek i tramwajów liniowych. Wizytówką tego miejsca jest bez wątpienia – Golden Gate Bridge, z którego rozciąga się najlepsza panorama miasta. Niedaleko San Francisco, na wyspie Alcatraz, znajduje się słynne więzienie.

San Francisco
fot. Unsplash

San Diego, drugie co do wielkości miasto w stanie Kalifornia, spodoba się szczególnie miłośnikom plaż i słonecznej pogody. Położone na południowo-zachodnim krańcu Kalifornii, słynie z łagodnego klimatu i egzotycznej atmosfery pobliskiego Meksyku. Popularnym miejscem wśród surferów jest plaża w La Jolla, która zachęca wysokimi falami. W poszukiwaniu życia nocnego warto wybrać się do Gaslamp District, gdzie mieszczą się liczne knajpy, bary i kluby.

Zobacz także

Kalifornia: najpiękniejsze parki narodowe

Kalifornia słynie z przepięknych krajobrazowo, chronionych terenów. Jednym z najpiękniejszych jest Park Narodowy Yosemite. Miejsce to zachwyca długowiecznymi sekwojami, olbrzymimi pionowymi skałami (ze słynnym El Capitan na czele) oraz niesamowitymi wodospadami. To tutaj właśnie znajduje się najwyższy wodospad w Ameryce Północnej. Park Narodowy Yosemite to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek oraz obserwacji dzikich zwierząt.

Park Narodowy Yosemite
fot. Unsplash

Niesamowicie prezentuje się też Park Narodowy Sekwoi. Miejsce to słynie z ogromnych drzew, które mają po kilkaset metrów wysokości i nawet kilka tysięcy lat. W parku znajduje się też Mount Whitney, najwyższy poza Alaską szczyt USA (4421 m n.p.m.). Przy bardzo dobrej kondycji można zdobyć ten wierzchołek w jeden dzień.

Park Narodowy Joshua Tree charakteryzuje się pustynnym krajobrazem z charakterystycznymi drzewami Jozuego (stąd też wzięła się nazwa tego chronionego terenu). Uwagę zwracają skupiska fantazyjnych form skalnych – jedną z najciekawszych jest ta przypominająca ludzką czaszkę. To niezwykle popularny punkt odwiedzin wśród turystów. Na terenie parku znajduje się dziewięć kempingów oferujących ponad 500 miejsc kempingowych. Co więcej, wytyczonych jest ponad 300 kilometrów szlaków pieszych.

Park Narodowy Joshua Tree
fot. Unsplash

Zobacz także

Kalifornia. Disneyland i parki rozrywki

Kalifornia jest jednym z najbardziej „bogatych w parki rozrywki” stanem USA. Najpopularniejszym miejscem jest bez wątpienia Disneyland. Ta kolorowa i wesoła kraina bajki niedaleko Los Angeles została stworzona jako ostatnie marzenie producenta i reżysera, Walta Disneya. Mówi się, że to najszczęśliwsze miejsce na świecie.

Pierwszy park tematyczny, Disneyland Park, powstał w 1955 roku. Z czasem, w 2001 roku, dobudowano drugi – Disney California Adventure Park. Na miejscu przygotowano ogromną liczbę atrakcji nawiązujących do produkcji znanego producenta. Całość podzielono na strefy tematyczne, m.in. „Krainę Przygód”, „Miasteczko Myszki Mickey” czy „Krainę Czarów”.

Miłośnicy wrażeń (jak również filmów) powinni odwiedzić Universal Studios Hollywood. To niesamowite połączenie studia filmowego z parkiem rozrywki. To miejsce oferuje wiele nowoczesnych atrakcji nawiązujących do znanych produkcji sieci Universal (m.in. „Jurassic Park” czy „Mumia”), jak również bohaterów filmów „pożyczonych” od innych wytwórni, tj. „Shrek” oraz „Harry Potter”. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.

ZOBACZ TAKŻE: Parki rozrywki w USA. 7 miejsc, które warto odwiedzić

Dolina Śmierci w Kalifornii

Death Valley, czyli słynna Dolina Śmierci, chociaż jest miejscem odludnym, stale zadziwia i przyciąga. Nazwa tego miejsca wzięła się od ekstremalnego klimatu, który tu panuje – to najbardziej suche miejsce Ameryki (wilgotność powietrza wynosi ok. 1%) i najgorętsze miejsce na Ziemi. Naukowcy podają, że w letnie dni grunt nagrzewa się często do około 100°C.

Dolina Śmierci Kalifornia
fot. Shutterstock

Dolinę Śmierci, położoną na pustyni Mojave w południowej części stanu Kalifornia, otacza potężne pasmo górskie Panamint oraz pasmo gór Amargosa. Z kolei najniżej położony punkt znajduje się na 86 m p.p.m – to największa depresja w Ameryce Północnej. W 1933 dolina została ogłoszona narodowym pomnikiem USA, a w 1994 parkiem narodowym.

Zobacz także

Doliny Napa i Sonoma: najpiękniejsze winnice w USA

W całej Kalifornii jest 1605 winnic, które zajmują łącznie powierzchnię ponad 208 tys. ha. Najlepsze kalifornijskie wina pochodzą z Doliny Napa i Sonoma. W Napa Valley, nazywanej czasem amerykańskim Bordeaux, panuje śródziemnomorski klimat, a winogrona uprawia się od prawie 200 lat. Na obszarze dolina działa około 400 winnic – wiele z nich zaprasza na tasting, czyli degustację. Domy winne prezentują rozmaitość stylów architektonicznych - od tradycyjnie włoskich i francuskich winnic po nowoczesne i bardzo eleganckie przeszklone wille. Po tym niezwykłym, zielonym terenie Doliny Napa kursuje turystyczny pociąg Napa Valley Wine Train.

Dolina Napa - Kalifornia
fot. Shutterstock

Dolina Sonoma – nieco mniej rozsławiona niż Napa – szczyci się równie fantastycznymi krajobrazami i doskonałym winem. Ci, którzy oprócz degustacji wina szukają również atrakcji, mają szansę odwiedzić winiarnię reżysera Francisa Forda Coppoli. Stworzył on w Sonomie prawdziwy winny park rozrywki. Winiarnia oferuje m.in. białe wino Sofia (nie to bułgarskie!), nazwane na cześć córki reżysera.

ZOBACZ TAKŻE: 

•  USA: atrakcje, parki, zabytki. Co warto zobaczyć w USA? [Przewodnik]

•  Nowy Jork: co warto zobaczyć? 10 największych atrakcji Nowego Jorku

___

RadioZET.pl/NC