Zamknij

Kalifornię nawiedziła bomba cyklonowa. Spadło nawet 60 cm śniegu, tysiące ludzi zostało bez prądu

26.10.2021 13:02
Burza śnieżna w Kalifornii
fot. Shutterstock

Przez Kalifornię przetoczyła się w ostatnich dnia bomba niżowa, której towarzyszyły burze, obfite opady deszczu i śniegu, a także silny wiatr. Mieszkańcy niektórych rejonów tego stanu musieli się zmagać z kilkudziesięciocentymetrową warstwą białego puchu, a także z brakiem prądu. Do sieci trafiły nagrania ukazujące to zjawisko.

Kalifornia w ostatnim czasie zmaga się ze zmienną i niebezpieczną aurą. Amerykańskim stanem zawładnął niż baryczny, wraz z którym nadeszły gwałtowne zjawiska pogodowe. Przez region przetoczyła się bomba cyklonowa, której towarzyszył gęsty śnieg, deszcze, a także wiatr i burze.

National Weather Service podało, że w niektórych miejscach stanu napadało nawet 60 cm śniegu. Z kolei obfite opady deszczu w innych rejonach doprowadziły do powodzi. Najgorsze warunki panowały tutaj w niedzielę i w poniedziałek. Niektóre drogi - w tym autostrada numer 80 - zostały zamknięte, a dodatkowo tysiące ludzi zmagało się z brakiem prądu.

Zobacz także:  Kamienna lawina w Tatrach. Turysta nagrał spadające głazy wielkości samochodów

Kalifornię nawiedziła bomba cyklonowa. Spadło nawet 60 cm śniegu, tysiące ludzi zostało bez prądu

Nad Kalifornią zagościł ostatnio niż baryczny zwany bombą cyklonową. Jest to gwałtownie rozwijające się zjawisko, w którym ciśnienie obniża się o co najmniej 24 hPa na dzień. I to właśnie ono sprawiło, że w amerykańskim stanie w ostatnim czasie dominowała niebezpieczna pogoda.

Bombie cyklonowej towarzyszą bowiem burze, silne wiatry, a także obfite opady deszczu i śniegu. Te ostatnie doprowadziły do powodzi w niektórych regionach północnej części Kalifornii. Miejscami napadało nawet 60 cm śniegu i też to doprowadziło do paraliżu drogowego. Wiele dróg zamknięto na kilka godzin.

Niestety lokalni zmagali się również z przerwami w dostawie prądu spowodowanymi przez silny wiatr. W pewnym momencie aż 160 tys. osób musiało radzić sobie bez elektryczności.

National Weather Service wydaje ostrzeżenia o złej pogodzie i apeluje, aby mieszkańcy regionu zrezygnowali z dalszych podróży na północ stanu. Szczególnie niebezpiecznie może być na drogach prowadzących w góry, a także już w samych górach. Do sieci trafiły nagrania ukazujące, co się działo w ostatnich dniach w Kalifornii.

Źródło: The Sacramento Bee/TVN Meteo