Zamknij

Marzysz o orientalnej podróży? Zobacz, jak zdobyć wizę do Kambodży!

Marta Wilczkowska
29.11.2020 15:03
Kambodża wiza
fot. Shutterstock

Kambodża to dla europejczyków wyjątkowo orientalne i ekscytujące miejsce. Niezwykła kultura, piękne zabytki i wiele "dzikich" terenów. Aby móc wybrać się do Kambodży musimy jednak posiadać wizę, dzięki której prawnie przekroczymy granicę. Wizę do Kambodży można dostać na kilka sposobów, między innymi elektronicznie czy na lotnisku. 

Kambodża uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na całym Półwyspie Indochińskim. Powodów do podróży w tym kierunku nie brakuje: niezwykle ciekawa, orientalna kultura, przepiękne, monumentalne i dumnie wznoszące się zabytki, a także różnorodność tropikalnych dżungli. Wszystko to sprawia, że każdego roku na lotniskach Kambodży lądują samoloty pełne turystów. Aby jednak cieszyć się pięknem tego miejsca, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w wizę, uprawniającą do wkroczenia na teren państwa. Wiza niezbędna jest również w Wietnamie czy Australii.

Jak zdobyć wizę do Kambodży? Czy wypełnianie formalności jest trudne i trwa długo? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje, które pozwolą wam się przygotować do wyjazdu do Kambodży. Koniecznie się z nimi zapoznajcie, aby bezpiecznie wylecieć do kraju, w którym wymagana jest wiza.

Kambodża wiza – jak ja dostać?

W Królestwie Kambodży obowiązkowym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy i legalnego pobytu jest wiza. Dobra wiadomość jest taka, że obywatele Polski zwykle nie mają żadnych problemów z uzyskaniem wizy turystycznej. Można wyrobić ją na cztery sposoby:

  • w ambasadzie Kambodży w Berlinie
  • online
  • na lotnisku
  • na przejściu granicznym (jeśli przekraczamy ją drogą lądową).

Wiza do Kambodży – zasady

Turystyczna wiza do Kambodży uprawnia posiadacza do przebywania na terenie państwa przez 30 dni. W przypadku przekroczenia tego czasu niesforny turysta zostanie ukarany karą pieniężną w wysokości:

  • 5 USD za każdy dzień, w przypadku pobytu przedłużonego do kolejnych 30 dni
  • 6 USD za każdy dzień powyżej 30 dni.

W odróżnieniu na przykład do Egiptu, strażnicy graniczni w Kambodży nie wymagają okazywania przy przekraczaniu granicy biletów powrotnych, planu podróży czy deklarowania ilości środków pieniężnych przeznaczonych na podróż.

Kambodża – wiza elektroniczna

Jeżeli decydujesz się na elektroniczną wizę, zapłacisz za nią 30 USD i otrzymasz ją w ciągu trzech dni roboczych na swój adres e-mail. Następnie trzeba wydrukować ją w dwóch egzemplarzach: na wjazd i wyjazd z terenu Kambodży. W dniu składania wniosku o wydanie wizy, twój paszport musi zachowywać ważność minimum na kolejnych 6 miesięcy. Przekraczając granicę, trzeba również mieć przy sobie dwa kolorowe, aktualne zdjęcia w odpowiednim formacie.

Zobacz także: Dubaj – wiza łatwiejsza do otrzymania, niż myślisz! Sprawdź, jak załatwić wizę do Dubaju

Kambodża – wiza na lotnisku

Wizę można uzyskać również na docelowym lotnisku. Czas oczekiwania na wydanie dokumentu jest uzależniony od kolejki oczekujących, ale sam proces jest szybki i trwa kilka minut. W przypadku dłuższego pobytu niż 30 dni, wizę można przedłużyć na miejscu, w Phnom Penh. Do wyrobienia wizy na miejscu będziesz potrzebować:

  • ważnego paszportu
  • 1 zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie można zrobić również na miejscu.
  • wypełnionego wniosku (do pobrania na miejscu).

Wiza przy lądowym przejściu granicznym

Jeśli przekraczasz granicę drogą lądową, procedura otrzymania wizy wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku lotniska, a opłata wynosi tyle samo – 30 USD.

Wyjazd z Kambodży nie jest obostrzony żadnymi zasadami. Władze mogą być dociekliwe jednak w sytuacji, kiedy wywozi się gotówkę w ilości większej niż 10 000 USD. Na taką okoliczność trzeba mieć ze sobą poświadczenie o źródle gotówki.

Wygląda na to, że załatwienie wizy do Kambodży nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Warto jednak pamiętać o dopilnowaniu odpowiednich terminów, aby nie musieć załatwiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Od tego bowiem zależy, czy uda nam się wyjechać do Kambodży wtedy, kiedy sobie to zaplanowaliśmy.