Zamknij

Ten kraj był zamknięty dla turystów od marca 2020 roku. Teraz otwiera się tylko dla zaszczepionych

20.07.2021 08:29
Kanada
fot. Ton Koene/VWPics/East News

Kanada od 9 sierpnia otworzy granice dla w pełni zaszczepionych Amerykanów, a miesiąc później dla zaszczepionych podróżnych z innych krajów –  poinformował tamtejszy rząd. Uznawane będą tylko szczepionki dopuszczone do użytku w Kanadzie.

Granice Kanady są zamknięte od marca 2020 r. dla turystów i wizyt rodzinnych. Władze tamtejszego kraju poinformowały, że już wkrótce się to zmieni. Podróżujący, którzy będą chcieli wjechać na teren tego kraju, będą jednak musieli spełnić ważny warunek – przedstawić zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień. 

Kanada otwiera granice dla zaszczepionych

Od 9 sierpnia granice Kanady zostaną otwarte dla Amerykanów i osób posiadających prawo stałego pobytu w USA, które są zaszczepione preparatami dopuszczonymi do użytku w Kanadzie. Od 7 września łagodzenie obostrzeń będzie dotyczyć zaszczepionych podróżnych z innych krajów. W rządowym komunikacie sprecyzowano jednak, że stanie tak "pod warunkiem, że sytuacja epidemiczna w kraju pozostanie sprzyjająca".

Warto podkreślić, że chociaż w pełni zaszczepieni podróżni nie będą musieli poddawać się kwarantannie, pozostaje obowiązek testu PCR przed wylotem do Kanady. Po przylocie testy PCR, obecnie obowiązkowe dla wszystkich pasażerów, będą wykonywane losowo.

Również od 9 sierpnia dla podróżnych przylatujących do Kanady zniesiony zostanie obowiązek przebywania przez trzy dni w autoryzowanym przez rząd hotelu w oczekiwaniu na wyniki testu po przylocie.

Do weryfikacji danych o wykonanych szczepieniach i testach będzie używana aplikacja ArriveCAN, której obecnie używają Kanadyjczycy i osoby z prawem pobytu w Kanadzie powracające do kraju.

Minister zdrowia Patty Hajdu podkreśliła, że Kanadyjczycy "poświęcili bardzo wiele (…) i podejście rządu bazuje na ochronie uzyskanych rezultatów". Dlatego na razie nie autoryzują szczepionek używanych w innych krajach, ale niedopuszczonych do użytku w Kanadzie, nawet tych, które zostały zaakceptowane przez WHO. Hajdu nie wykluczyła jednak, że Kanada zacznie akceptować inne szczepionki, ale w dalekiej przyszłości. "Taki jest wybór rządu" - dodała.

Rząd zwiększył również liczbę lotnisk, na które będą mogły przylatywać samoloty pasażerskie – poinformował minister transportu Omar Alghabra. Poza obecnie dopuszczonymi do przyjmowania lotów międzynarodowych Toronto, Montrealem, Calgary i Vancouver, od 9 sierpnia samoloty przylatujące do Kanady z zagranicy będą przyjmowane też w Halifax, Quebec City, Ottawie, Winnipeg i Edmonton.

W znoszeniu obostrzeń jest wyjątek. Kanada do przynajmniej 21 sierpnia nadal nie będzie przyjmować samolotów z Indii ze względu na obawy przed wariantem Delta, zaś pasażerowie przylatujący z Indii z przesiadkami muszą posiadać ważny test wykonany w kraju przesiadki.

Według danych rządowych 70 proc. mieszkańców Kanady jest zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki, a 50 proc. - jest w pełni zaszczepionych.

Źródło: PAP, gov.pl