Zamknij

Kanał Elbląski doceniony przez Brytyjczyków. Prawdziwy cud techniki

25.11.2020 15:56
Kanał Elbląski
fot. Shutterstock

Kanał Elbląski to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, a zarazem unikalny w skali światowej zabytek XIX-wiecznej hydrotechniki. Słynna droga wodna została doceniona przez brytyjski portal Daily Mail. "Nic dziwnego, że kanał został wybrany jednym z siedmiu cudów Polski"  – napisano. 

Brytyjscy dziennikarze z "Daily Mail" opublikowali krótką historię Kanału Elbląskiego wraz z galerią zdjęć. 

"Zapomnij o śluzach. W tym kanale łodzie przemieszczają się dzięki niesamowitemu systemowi torów kolejowych położonych na lądzie" – czytamy. Dodano, że nic dziwnego, iż Kanał Elbląski został jednym z siedmiu cudów Polski. 

Kanał Elbląski: unikalny zabytek w skali światowej

Kanał Elbląski to słynna droga wodna łącząca Ostródę z Elblągiem. Liczy 84 km, chociaż ma też odgałęzienia, za sprawą których całkowita długość kanału wynosi blisko 152 km.

Kanał Elbląski, zbudowany w latach 1844-1881, stanowi unikalny w skali światowej zabytek hydrotechniki. Umożliwia on statkom nie tylko podróżowanie wodą, ale i pokonywanie różnicy poziomów lądem. Wszystko za sprawą czynnego systemu pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem (statki są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne). Dzięki temu jednostki pływające mogą pokonać różnicę poziomów wynoszącą około 100 metrów. 

Zobacz także

Kanał Elbląski jest jedną z największych atrakcji województwa warmińsko-mazurskiego i pełni funkcje turystyczne. W sezonie po systemie Kanału Elbląskiego i połączonych z nim jeziorach pływają statki wycieczkowe. Dostępne są rejsy na trasach pomiędzy Elblągiem i Buczyńcem, Ostródą i Miłomłynem oraz Ostródą i Starymi Jabłonkami, a także z Buczyńca do Kątów i z powrotem. 

Źródło: Daily Mail