Zamknij

Kapadocja – w krainie baśniowych krajobrazów

Redakcja
18.01.2018 09:35
Kapadocja - Turcja
fot. Fotolia

Legendarna Kapadocja uznawana jest za jeden z cudów natury. I słusznie. Księżycowe krajobrazy, wykute w skale domy i klasztory oraz podziemne miasta tworzą jedyne takie miejsce na świecie.

Kapadocja znajduje się w środkowej części Anatolii, w Turcji. Ta historyczna kraina jest miejscem, w którym przez miliony lat, na skutek erozji tufowych skał wulkanicznych, przyroda wyrzeźbiła niesamowity, niemal baśniowy krajobraz. Tutejsza sceneria przypomina „teatr przyrody” z mistrzowską grą świateł, cieni i kolorów.

Kapadocja: skalny cud natury

W wąwozach powstały rzeźby skalne o najróżniejszych kształtach i formach. Kolorystyka Kapadocji zmienia się pod wpływem nasłonecznienia i pory dnia – od bieli, poprzez złoto, po intensywną czerwień. Miejsce to prezentuje się bajkowo szczególnie podczas zachodu słońca. Jak mówią niektórzy: „mało jest miejsc na Ziemi, w których słońce zachodzi tak spektakularnie jak w Kapadocji”.

Ogromne wrażenie robią podziemne miasta Kaymaklı i Derinkuyu, w których miejscowa ludność chroniła się niegdyś przed najazdami – najpierw Rzymian, później muzułmanów. Miasteczka połączone są 9-kilometrowym tunelem i mają nawet kilkanaście poziomów.

Zobacz także

Przepięknie prezentują się też wydrążone w skałach domy. Wiele z nich jest wciąż zamieszkanych. Choć z zewnątrz wyglądają jak jaskinie, w środku przypominają normalne mieszkania z elektrycznością czy wodą. Większość skalnych domostw jest jednak pusta – mieszkańcy opuścili je ze względu na swoje bezpieczeństwo.

Obowiązkowym punktem odwiedzin w Kapadocji powinien być Park Narodowy Göreme - swoiste muzeum z niemal 360 kościołami wykutymi w skale na przełomie X i XI wieku. To niespotykane nigdzie indziej na świecie miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kapadocję można zwiedzać z zorganizowaną wycieczką lub na własną rękę. Ci, którzy sami organizują podróż, powinni skorzystać z niezwykłego noclegu w pensjonacie czy hotelu… wykutym w skale. Wrażenia będą z pewnością niezapomniane!

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC