Zamknij

Kaplica Sykstyńska w Watykanie. Poznaj jej historię, ciekawostki i sprawdź, jakie freski zobaczyć

18.07.2021
Aktualizacja: 18.07.2021 12:01
Freski w Kaplicy Sykstyńskiej
fot. TRICOLORS/East News

Kaplica Sykstyńska w Watykanie to jeden z najbardziej znanych zabytków na całym świecie. Freski, jakie namalował tutaj Michał Anioł, przyciągają miliony turystów z całego świata. Jaka jest historia miejsca, w którym znajdują się wybitne dzieła sztuki sakralnej? Sprawdźcie, jakie tajemnice i ciekawostki kryje Kaplica Sykstyńska, kiedy można ją zwiedzać, a także, ile kosztują tu bilety.

Kaplica Sykstyńska jest papieską kaplicą zlokalizowaną w Watykanie. Była ona budowana w latach 1475–1483 na polecenie papieża Sykstusa IV, od którego imienia wzięła się jej nazwa. W popularnym zabytkowym pomieszczeniu znajdują się liczne freski, które zdobią jego sufit i ściany. Ich autorem jest m.in. wybitny artysta Michał Anioł. I to właśnie te dzieła sztuki sakralnej przyciągają tutaj turystów z całego świata.

Kaplicę Sykstyńską można zwiedzać jako część Muzeów Watykańskich. Wstęp do jej wnętrza jest płatny. Sprawdźcie, jaka jest historia tego miejsca i jakie ciekawostki kryje. Dowiedzcie się też nieco więcej na temat fresków, które się tu znajdują.

Kaplica Sykstyńska - architektura

Kaplica Sykstyńska na prostokątny kształt o wymiarach 40,93 m długości, 13,41 m szerokości, a także 20,7 m wysokości. Sufit tego pomieszczenia stanowi sklepienie kolebkowe. Po prawej stronie obiektu (patrząc na ołtarz) znajduje się miejsce z organami. I choć wewnątrz kaplica jest bogato zdobiona, jej zewnętrzna strona nie posiada żadnych zdobień i jest bardzo surowa.

ksk
fot. EastNews

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

Turyści z całego świata odwiedzają Kaplicę Sykstyńską m.in. po to, żeby móc podziwiać znajdujące się w niej freski. Jej sklepienie, a także ściany zdobią dzieła wybitnych artystów XV-wiecznego renesansu z Toskanii oraz Umbrii - m.in. Botticellego, Domenico Ghirlandaio, Il Perugiano, Il Pinturicchio czy Cosimo Rossellego. Nazywane są one "Starą Sykstyną" i w ten sposób odróżniane są od malowideł Michała Anioła, które z kolei określane się mianem "Nowej Sykstyny".

Na "Starą Sykstynę" składają się dzieła znajdujące się po bokach kaplicy - po jej lewej i prawej stronie. Są to malowidła przedstawiające paralelnie sceny ze Starego Testamentu (z okresu Mojżesza) i Nowego Testamentu (żywot Jezusa). Znajdziemy tu:

 • "Żywot Mojżesza" - "Żywot Chrystusa"
 • "Wędrówka Mojżesza do Egiptu" - "Chrzest Jezusa"
 • "Mojżesz z córkami Jethra" - "Kuszenie Chrystusa"
 • "Przejście przez Morze Czerwone" - "Powołanie pierwszych Apostołów"
 • "Przekazanie Tablic Praw" - "Kazanie na górze"
 • "Core, Dathan i Abiron" - "Wręczenie kluczy św. Piotrowi"
 • "Testament" i "Śmierć Mojżesza" - "Ostatnia Wieczerza".

Z kolei "Nowa Sekstyna" to 800 m kwadratowych dzieł Michała Anioła. Wśród nich znajdziemy aż 9 obrazów:

 • "Bóg oddziela światło od ciemności"
 • "Bóg stwarza słońce i księżyc"
 • "Oddzielenie morza od lądów"
 • "Stworzenie Adama" (jeden z najbardziej znanych fresków Michała Anioła)
 • "Stworzenie Ewy"
 • "Grzech Pierworodny" (zerwanie owocu i wypędzenie z raju)
 • "Ofiara Noego"
 • "Potop"
 • "Synowie Noego" (Cham wyśmiewa pijanego ojca, dwaj inni synowie okrywają go).

Na wprost od wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej możemy podziwiać „Sąd Ostateczny” - jeden z najwybitniejszych fresków autorstwa Michała Anioła. Powstał on na zlecenie papieża Klemensa VII w latach 1536-1541. Dzieło to skupia się wokół postaci Chrystusa, który jest sędzią karzącym za grzechy. U jego boku znajduje się Matka Boża. Z kolei wokół Jezusa zgromadzeni są święci, którzy trzymają narzędzia swojej męczeńskiej śmierci. Malowidło Michała Anioła ma wymiary 13,70 na 13,20 metra i powstało ok. 30 lat po zakończeniu prac nad sklepieniem kaplicy. Wówczas artysta miał już powyżej 60 lat.

ksykstynska
fot. EastNews

Zobacz także: Wybierasz się do Rzymu? Oto 10 miejsc, których nie możesz pominąć

Kaplica Sykstyńska - ciekawostki

W Kaplicy Sykstyńskiej od początku miały odbywać się najważniejsze uroczystości kościele. Właśnie tutaj organizowane jest konklawe, czyli wybór nowego papieża. Jeżeli kardynałom uda się wybrać nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego, wówczas z komina nad dachem kaplicy unosi się biały dym. To właśnie on informuje osoby zgromadzone na Placu Świętego Piotra, że decyzja została podjęta.

Warto dodać, że co roku przez jeden miesiąc od godziny 17.30 do północy, do wnętrz Kaplicy Sykstyńskiej wkraczają watykańscy specjaliści, których zadaniem jest wysprzątanie tego miejsca, a także sprawdzenie go pod kątem uszkodzeń. Następnie wysyłają oni specjalny raport na temat kondycji zabytku.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że Kaplica Sykstyńska połączona jest z niedostępną do zwiedzania Kaplicą Pawłowa. To właśnie tutaj znajduje się jedno z ostatnich dzieł wybitnego Michała Anioła - fresk "Ukrzyżowanie św. Piotra".

Kaplica Sykstyńska - historia

Kaplica Sykstyńska powstała w XV wieku na miejscu Kaplicy Większej, która była już w tak złym stanie, że podjęto decyzję o jej wyburzeniu. Tak właśnie w 1475 roku zabrano się za budowę nowej kaplicy, która miała być prywatnym miejscem papieża Sykstusa. To tu miały odbywać się msze św. dla papieża i dla wybitnych członków Kościoła katolickiego. Dlatego też pomyślano, aby z zewnątrz cały obiekt był surowy i niespecjalnie zachęcał ludzi do wejścia do środka. W tym celu też wejście do obiektu umieszczono od wewnątrz Pałacu Apostolskiego.

Budowa kaplicy została ukończona w 1481 roku, a za jej projekt odpowiadał architekt Baccio Pontelli.

Kaplica została konsekrowana w 1483 roku, a w latach 1981-1994 włoscy specjaliści przeprowadzili tutaj prace konserwatorskie.

EN_01244793_0146
fot. Konrad Komarnicki/East News

Kaplica Sykstyńska - zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia

Kaplica Sykstyńska jest dostępna dla turystów, ale podczas jej zwiedzania należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim zabronione jest fotografowanie, filmowanie, a także prowadzenie tutaj rozmów. Przewodnicy omawiają historie fresków, korzystając ze specjalnych tablic ze zdjęciami. 

Do obiektu można dostać się od poniedziałku do soboty, w godzinach 9-18. Ponadto jest ona udostępniania turystom w ostatnią niedzielę każdego miesiąca i wówczas wstęp do niej jest bezpłatny.

Bilety:

 • normalny - 16 euro
 • ulgowy (dla osób w wieku 6-18 lat i dla studentów do 26. roku życia) - 8 euro
 • bilet online - do ceny doliczane jest 4 euro za rezerwację

Warto pamiętać, że osoby, które nabył bilet przez internet, wchodzą bez kolejki.

Ponadto Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską można zwiedzać w wybranym okresie nocą. Z takiej opcji można skorzystać w każdy piątek od 21 kwietnia do 27 października. Bilety na tę specjalną wizytę można kupić wyłącznie w sieci.

Zobacz także: Pompeje: 9 najważniejszych atrakcji i wskazówek przed podróżą

Kaplica Sykstyńska - lokalizacja i dojazd

Kaplica Sykstyńska znajduje się w Watykanie, w centrum Rzymu. Zlokalizowana jest ona w Muzeach Watykańskich. Łatwo można tutaj dostać się za pomocą metra - na znajdujący się w pobliżu przystanek Ottaviano-San Pietro-Musei Vaticani dojeżdża linia A.

Można także skorzystać z autobusu nr 62, który zatrzymuje się na pobliskim przystanku Traspontina.

Do Rzymu z Polski można dolecieć na pokładzie samolotów tanich linii lotniczych. Latają tutaj zarówno maszyny Ryanair, jak i Wizz Air. Podróż trwa ok. 2 godzin.