Zamknij

W Polsce zapanowała nowa „moda wakacyjna”. Czym jest karawaning?

08.07.2020 13:29
Wakacje karawaing w Polsce
fot. Shutterstock

W dobie pandemii koronawirusa w Polsce zapanowała nowa moda wakacyjna. Znacznie wzrosło zainteresowanie wynajmem kamperów i przyczep kempingowych. Karawaning przeżywa prawdziwy rozkwit. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tego typu wypoczynek?

Jak podaje "Rzeczpospolita", zapanował prawdziwy wakacyjny boom na kampery. Według danych dziennika, na dziś zarejestrowanych jest ich w sumie ponad 140 tys. kamperów i przyczep, a wybierać możemy z 450 kempingów w Polsce. Właściciele wielu wypożyczalni przyznają, że w tym roku chętnych jest więcej niż dostępnych samochodów. A to wszystko za sprawą pandemii.

Moda na karawaning w Polsce

O popularności tego typu wypoczynku decydują przede wszystkim dwie główne zalety - ograniczenie kontaktu z innymi i swoboda w wyborze miejsca pobytu. Przyczepa kempingowa daje swego rodzaju "poczucie bezpieczeństwa". Nie trzeba korzystać ze wspólnych sanitariatów, można samemu gotować, a nawet pracować. Ryzyko kontaktu z innymi wypoczywającymi jest dużo mniejsze niż w wielkich hotelach. 

"Rzeczpospolita" podaje, że coraz większe zainteresowanie taką formą odpoczynku sprawia, że są wypożyczalnie, w których trudno zarezerwować samochód. Przy wypożyczeniu średniej klasy auta na siedem dni i więcej trzeba zapłacić od 450 do 750 zł za dobę. 

Zobacz także

Wypożyczanie kamperów i przyczep: o czym należy pamiętać?

Turyści muszą pamiętać, że w tym roku tego typu wyprawa może być droższa - wszystko za sprawą obowiązkowego pakietu COVID-19: nowe prześcieradła, rękawiczki, płyny dezynfekujące, maseczki itp., o które każdy z wyjeżdżających musi zadbać.

Planując trasę, warto pamiętać o maksymalnej prędkości, jaką możemy rozwinąć na drodze. Zarówno kampery o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, jak i większe (ponad 3,5 t) na obszarze zabudowanym w ciągu dnia mogą poruszać się z prędkością 50 km/h, a nocą 60 km/h. Na autostradzie można rozwinąć prędkość 130 km/h, a na drodze ekspresowej 110 km/h. "Trzeba pamiętać, że przepisy dla kamperów, jakie obowiązują za granicą, mogą różnić się od naszych krajowych" - przypomina gazeta.

Źródło: PAP