Zamknij

Na lotnisku w Rzymie wprowadzono kaski mierzące temperaturę. "Jak z filmu RoboCop"

Nina Czochara
11.05.2020 12:31
Kaski mierzące temperaturę, Rzym
fot. Twitter/RTE News

Lotnisko w Rzymie zaczęło wyposażać pracowników w "inteligentne kaski", które umożliwiają monitorowanie temperatury ciała podróżnych (nawet w tłumie) i wykrywanie osób z gorączką. W kaskach znajduje się skaner termiczny oraz technologia tzw. "rozszerzonej rzeczywistości" łączącej świat realny z rzeczywistością cyfrową. 

Lotnisko Rzym-Fiumicino jest pierwszym w Europie, które używa specjalnych kasków do mierzenia temperatury podróżnych przebywających na terenie portu lotniczego. Ma to pomóc w wykrywaniu osób potencjalnie zakażonych koronawirusem.

"Inteligentne kaski" mierzące temperaturę na lotnisku

Kaski z wyglądu przypominają hełmy motocyklowe lub policyjne. Zagraniczne media porównują je nawet do tych z filmów o "RoboCopie". Różnica jest jednak taka, że kaski używane na rzymskim lotnisku mają zamontowany w okularach ekran AR ("rozszerzonej rzeczywistości"), a na froncie kamerę wyposażoną w skaner termiczny. Ta nowoczesna technologia pozwala na monitorowanie temperatury ciała podróżnych w czasie rzeczywistym. 

Jak zapewnia producent, użytkownik kasku (w tym przypadku pracownik lotniska) jest w stanie przeskanować kilka osób jednocześnie. Może również monitorować temperaturę ciała przyjezdnych z odległości 1-4 metrów, przechadzając się pomiędzy nimi w tłumie. Standardowe skanery stacjonarne na lotniskach pozwalają na badanie tylko pojedynczych pasażerów.

Jak dokładnie działają "inteligentne kaski"? Kiedy skaner tego urządzenia wykryje osobę o znacznie podwyższonej temperaturze, automatycznie wysyła pracownikowi informację w postaci wibracji oraz wyświetla odpowiednie ostrzeżenie na ekranie. Producent zapewnia, że dzięki oprogramowaniu, urządzenie może zostać zintegrowane również np. z bazami danych lub technologią rozpoznawania twarzy.

Rzymskie lotnisko zakupiło na razie trzy takie urządzenia, ale zapowiada, że planuje zakup kolejnych, kiedy wznowione zostaną regularne loty pasażerskie. Takie same kaski używane są już na lotniskach w Azji.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: RTE News, PAP

___

RadioZET.pl/NC